Richard Seemann: Situace v Rakousku je vážná, říká Sebastian Kurz

19.10.2020 16:15

Vzhledem k novému maximálnímu počtu onemocnění koronavirem vyzval kancléř Sebastian Kurz v neděli populaci, aby držela pohromadě, aby se počet infekcí snížil.

Richard Seemann: Situace v Rakousku je vážná, říká Sebastian Kurz
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

Je na nás všech, abychom toho dosáhli omezováním sociálních kontaktů, oslav a soukromých setkání, uvedl na Facebooku s titulkem „Situace v Rakousku je vážná“. Očekává, se že spolková vláda nová opatření by mohla oznámit již v pondělí. Pokud je nepomohou alespoň zpomalit, přibude do prosince každým dnem 6 000 nových infekcí.

Spolkový ministr vnitra Karl Nehammer to označil za poplašný signál a zdůraznil, že osobní odpovědnost a ohled na omezováním osobních kontaktů musí být nyní nejvyšší prioritou. Kromě toho bude pokračovat zákaz provozování gastronomických zařízení. V tom stejně jako kancléř vidí jediný způsob, jak zastavit nárůst počtu infekcí spolu s  dodržováním hygienických předpisů. V Tyrolsku vstoupila od pondělí povinnost registrace jejich zákazníků  a v Solnohradsku byla zcela uzavřena sedmi tisícová obec Kuchl.

Mezitím došlo v sobotu ke sporu jaký je skutečný počet nových případů. Mluvčí vídeňské rady pro zdraví  uvedl, že média hlásila nesprávná vysoká čísla. Důvodem  bylo, že ačkoli dosud nejvyšší počet byl zaznamenán v Rakousku s 1 747 novými infekcemi, několik médií ohlásilo  2 317 případů před oficiálními čísly. To způsobilo správní potíže ve Vídni a Dolních Rakousích přesto že údajně šlo o nezpracovaná data. Vídeňský zdravotní mluvčí je obvinil, že lhali a tak vytvářeli obavu u lidí. Podle dolnorakouské zemské radní pro zdraví  byla tak vyvolána nejistota mezi populací. Ke kritice se připojil i šéf parlamentního klubu Svobodných Herbert Kickl, který obvinil Kurze, že svým prohlášením vede Rakousko k lockdownu a přesouvá svou odpovědnost za vznik nynější situace na obyvatelstvo.

Současná protivirová strategie se stále zaměřuje na regionální opatření, ale ta by se měla brzy změnit: Spolkový  ministr zdravotnictví Rudolf Anschober prohlásil, že kromě zpřísnění v jednotlivých zemích dojde celoplošně v celém Rakousku, které budou oznámena po pondělní vládní video konferenci s šéfy spolkových zemí. O aktuální infekční situaci a dalších opatřeních bude diskutovat lidovecký Kurz, zelený vicekancléř Werner Kogler, lidovecký ministr vnitra a zemští hejtmani spolu se zeleným ministrem zdravotnictví.

Ten se zejména zajímá o nárůst nemocničních pacientů, případy infekce v domovech některých důchodců a zvýšení průměrného věku těch, kteří měli pozitivní testy. Upozornil, že ve všech postižených okresech s vyšším rizikem dochází k stále většímu posunu infekcí  směrem k malým oslavám a večírkům v rodinách. Pokud se  podaří  snížit jejich počty, pak to bude polovina úspěchu. 

Mezitím musel lidovecký ministr zahraničí Alexander Schallenberg po jednání se svými kolegy v Lucembursku nastoupit po provedeném testu do karantény. Původně měl v pondělí odcestovat do Londýna na jednání se svým britským protějškem Dominicem Raabem. V úterý pak do Kodaně na pracovní setkání s tamním ministrem zahraničí a s regionálním ředitelem Světové zdravotnické organizace a poté chtěl  navštívit Řecko a Kypr, ale všechny cesty byly zrušeny.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Proč by to nemělo jít i popáté?

15:33 Zdeněk Joukl: Proč by to nemělo jít i popáté?

„Dopis“ těm, kteří úmyslně nedodržují opatření vlády