Richard Seemann: Závěrečná diskuse před vídeňskými volbami

9. 10. 2020 10:51

Špičkoví kandidáti jednotlivých politických stran uzavřeli svou předvolební diskusi před nedělními vídeňskými volbami dvouhodinovým vystoupením v rakouské veřejnoprávní ORF. Ústředním problémem byla otázka boje s koronavirem, který plnou silou zasáhl hlavní město Rakouska.

Richard Seemann: Závěrečná diskuse před vídeňskými volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Sociálně demokratický starosta Michael Ludwig, který má největší naději opět získat tento post, zdůraznil, že vedení města bude samozřejmě spolupracovat se všemi krizovými týmy. Požádal proto městského radního pro zdraví, aby se osobně zúčastnil dnešní schůzky se spolkovým ministrem vnitra poté, co původně oznámil, že Vídeň vystoupí z krizového týmu po sporech kolem zavedených opatření v gastronomické oblasti.

Lidovecký kandidát na starostu spolkový ministr financí Gernot Blümel jej ostře kritizoval, že v létě v boji s virem zcela zaspal, což se nyní odráží v současné negativní situaci.

Kandidát liberální NEOS Christoph Wiederkehr požadoval výrazně vyšší rychlost při testech na koronaviry ve školách, a kritizoval skutečnost, že léto nebylo využito pro nezbytné přípravy.

Kandidát pravicově populistických Svobodných Dominik Nepp chce finanční podporu pro každou domácnost. Po celý rok by se proto neměli platit žádné vedlejší mzdové náklady.

Heinz-Christian Strache, bývalý vicekancléř za stejnou stranu, který se chce dostat vídeňského zemského parlamentu, požadoval, aby byly společnosti po dobu šesti měsíců zbaveny daňových dluhů a Vídeň také zrušila státní daně.

Kandidátka vídeňských Zelených, náměstkyně primátora Birgit Hebeinová, ostře kritizovala Svobodné i Stracheho za hrubou nedbalost, když na sociálních médiích odmítají ochranná opatření proti virovému onemocnění včetně roušek. Zasazovala se o pokračování červeno-zelené městské koalice se sociálními demokraty. Vyloučila přitom její vytvoření s nějakou jinou politickou stranou.

Politolog profesor Peter Filzmaier zdůraznil na základě diskuse, že je nutno dodržovat nejzákladnější pravidlo krizové komunikace a před obyvatelstvem mluvit jedním hlasem. Proto musí být diskutována v zákulisí nikoliv na otevřené mediální scéně. To se nikdy nemělo stát a tak škoda byla již způsobena. Podle volebního průzkumu se očekává jasné vítězství sociálních demokratů, které však zřejmě nepřekročí nadpoloviční většinu. Vídenští socialisté budou muset proto uzavřít opět koalici s některou z jiných politických stran. Nejblíže ji vyhovují opět Zelení nebo NEOS.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Poručíme větru dešti

21:04 Karel Januška: Poručíme větru dešti

Soudci z ulice. Včerejší schůze pokračuje dnes a zítra. Poslanec je trestně stíhaný za svůj projev v…