Richard Siemko: Jak si představuji demokracii naši politici

30.10.2011 19:24

Předevčírem jsem se krátce díval na přenos ze senátu, kde se projednával zákon o státní službě. Základní informace můžete získat zde. V tomto článku se nechci zabývat tímto zákonem, ale pouze jednou větou senátora Pitharta.

Richard Siemko: Jak si představuji demokracii naši politici
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John
reklama

Kromě jiného pronesl něco v tomto smyslu: Nevím přesně kdo, ale myslím si, že předseda vláda Nečas pronesl tato slova: „Potřebujeme vůbec tento zákon?". V debatě zaznělo kromě jiného i to, že vláda a koaliční politici jsou proti tomuto zákonu proto, že by se zavedením tohoto zákona omezila možnost korupčního jednání. Tento zákon byl sice schválen již v roce 2002, ale jeho platnost byla odložena až od roku 2012. A Nečasová vláda dnes navrhuje tento zákon zrušit a začít úplně od začátku.

V této souvislostí se naskýtá otázka jak si demokracii představují politici, kteří jsou zrovna u moci. Tito politici se neptají svých voličů zda tento zákon potřebujeme, ale sami rozhodují o tom, zda je třeba nějaký zákon přijmout nebo ne. Už jen pouhá možnost, že by tento zákon mohl omezit korupční jednání je těmto politikům nepřijatelná. Samozřejmě toto své nové rozhodnutí zdůvodňují snůškou polopravd a argumentů, na které žel ještě někteří lidé slyší.

A vy občané, co jste nás zvolili? My jsme ti, co jsou u moci a vy si trhněte nohou. Pokud jste uvěřili tomu, že demokracie je vláda lidu, tak jste nevzdělaní a omezení. Nikdy tomu tak nebylo a nikdy nebude. Pohádka o demokracii jako vládě lidu je dobrá, jen pokud nese výsledky. A zatím nese, jinak bychom tady již dávno nebyli, a vy svou naivitou jen dokazuje svou nevzdělanost.

Pravděpodobně se ozvou všichni zastánci demokracie, že prý píšu o něčem, čemu nerozumím, to je možně, že tomu nerozumím, ale umím poslouchat a vyvozovat důsledky z vyřčených slov. Jestli ta slova pronesl Nečas, nebo někdo jiný z vládní koalice, není podstatné, neboť pouze vyjádřil nahlas postoj těchto politiků.

„My (ti, kteří jsou zrovna u moci) tento zákon nechceme, neboť se nám zrovna nehodí do krámu."

Vyšlo na blogu iDnes
Publikováno se svolením autora

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dobrý: Na bílých životech tedy nezáleží?

21:04 Petr Dobrý: Na bílých životech tedy nezáleží?

Vážení sportovní přátelé, občané ČR, v záplavě článků, názorů, komentářů a připomínek k inkriminovan…