Robert Schuster: Němečtí daňoví poplatníci trpí "studenou progresí"

22.08.2014 18:09 | Zprávy

Traduje se, že německý daňový systém patří k nejsložitějším na světě. Nesouvisí to pouze s federálním uspořádáním státu, který předpokládá přerozdělování daní mezi celostátní a regionální úrovní, ale je to dáno i množstvím výjimek, jimiž se daňový systém ve Spolkové republice vyznačuje.

Robert Schuster: Němečtí daňoví poplatníci trpí "studenou progresí"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Pokud jde o daň z příjmů fyzických osob, je pro systém daní v Německu charakteristický ještě jeden fenomén, kterým je tzv. studená progrese. 

V Německu se příjmy fyzických osob zdaňují podle zásady, že čím vyšší je příjem, tím vyšší je i daň. Neexistují ovšem daňová pásma, ale pouze dvě mezní sazby. Ta minimální dosahuje výše 14 procent pro všechny roční příjmy nad 8350 eur. Maximální sazba daně z příjmů činí 42 procenta a je uplatňována pro příjmy nad 52 882 eur. 

Poněkud zjednodušeně řečeno se za studenou progresí skrývá princip, že každé euro vydělané navíc, je okamžitě zdaněno odpovídající vyšší sazbou daně z příjmů. V praxi to může vést k paradoxním situacím, že pokud se zaměstnanci zvýší plat o hodnotu nižší, než je aktuální inflace, může být jeho čistý reálný příjem kvůli automaticky uplatňovanému vyššímu zdanění nižší, než jaký byl před nárůstem mzdy. To je všeobecně vnímáno jako projev nespravedlnosti a dokonce se také někdy hovoří o tom, že studená progrese je skrytým zvýšením daní. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.