Robert Troška: Koronaviroví vikingové

27.03.2020 19:35

Švédové se rozhodli s koronavirem bojovat srdnatě bez karantén a omezení. Rozhodli se (přesněji jejich vláda) jít cestou „promoření obyvatelstva koronavirem“, po kterém získají „přirozenou imunitu“.

Robert Troška: Koronaviroví vikingové
Foto: Vít Hassan
Popisek: V jihošvédském městě Malmö
reklama

Zatímco v současnosti již všechny vlády na kontinentu přijímají poměrně tvrdá opatření na karanténu, zákazy vycházení, omezení pohybu na veřejnosti, Švédové jdou opačnou cestou (ZDE), kdy děti mladší šestnácti let nadále chodí do školy, lyžařské areály jsou plné rekreantů a lidé ve Stockholmu nadále pracují z kanceláří. Švédové chtějí udržet ekonomiku v chodu.

Podobnou cestou jako Švédsko se ještě před pár dny ubírala Velká Británie, která razila podobnou cestu „přirozeného promoření“, jenže od pondělí 23.1.2020 již premiér Johnson nařídil lidem sedět doma v důsledku nedostatečné kapacity přeplněných nemocnic a chybějícího personálu v nemocnicích.

Tabulka počtu úmrtí a počtu infikovaných Coronavirem
(data k 26. 3. 2020)

tabulka

tabulka

V tabulce jsou zřetelné rozdíly mezi Rakouskem a Švédskem v počtu nakažených a počtu úmrtí. Mohou znamenat buď skutečnost, že koronavirus se Švédska bojí a proto si nedovolí nakazit švédskou populaci ve větším měřítku anebo malý počet testovaných, kdy reálně je počet nakažených ve Švédsku zhruba trojnásobek udávaného počtu.

Ještě extrémnější příklad nabízí porovnání Velké Británie a Švédska, přímo super extrém je porovnání Velké Británie s Českou republikou. Nejen, že Britů by mělo být nakaženo podle prosté matematiky již o řád více, ale některé britské studie, konkrétně výzkumníci z Oxfordské univerzity (ZDE) již hovoří o polovině nakažených obyvatel Británie. Pokud by se tento údaj ukázal pravdivý, Británie by si v porovnání s ostatními státy vedla dobře a velká část populace by již získala přirozenou imunitu. Jenže přesné výsledky neznáme, nezná je zatím nikdo.

Ale zpátky ke Švédsku, zlí jazykové tvrdí, že se švédská vláda bojí zavést restriktivní opatření vzhledem k omezeným možnostem použití síly a donucovacích prostředků v tzv. no-go zónách, kdy stát už tyto oblasti nemá úplně pod kontrolou (časté bombové útoky nejsou v těchto oblastech výjimkou).

Ještě malá poznámka, Švédové mají z pohledu šíření koronaviru výhodu ve větší rozloze státu (téměř 6x větší) při výrazně nižší hustotě zalidnění (počet obyvatel Švédska je stejný jako u nás).

Bude zajímavé sledovat další vývoj, švédská vláda jde znovu cestou experimentu na svých lidech. Pokud se jim tento experiment podaří, vyjdou z koronavirové krize jako velcí vítězi, v opačném případě strmého nárůstu počtu akutních případů moc sympatií ze strany svých občanů nezískají, přeplněné nemocnice umírajících spolu s nedostatkem personálu nejsou ideálním odrazovým můstkem pro dobrý výsledek v příštích volbách.

Každopádně jim fandím, aby se jim experiment zdařil a měli co nejméně úmrtí. Už za pár týdnů budeme vidět výsledky.

Robert Troška
Autor knihy Mračna nad Evropou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Rozsudek smrti pro 82 dětí

10:21 Přemysl Votava: Rozsudek smrti pro 82 dětí

Lidice to je pro mne zejména pomník zavražděných lidických dětí. Nacisté neměli slitování, ani s těm…