Robert Troška: Rozpočet EU - 284 miliard eur na klimatickou hysterii. Výsledek? Průmysl na kolenou

18.02.2020 9:27 | Zprávy

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že minimálně 25% prostředků z rozpočtu EU musí jít na boj proti klimatickým změnám. Jedná se o dosud nepředstavitelnou sumu obětovanou na oltář zelené bezuhlíkové ideologie, která v současné západní Evropě ovládá politickou, ekonomickou i mediální diskusi.

Robert Troška: Rozpočet EU - 284 miliard eur na klimatickou hysterii. Výsledek? Průmysl na kolenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament

Největším překvapením není samotné vyjádření předsedkyně komise, ale naprosto nulová reakce ze strany vedoucích představitelů zemí, které budou nejvíce „uhlíkovou neutralitou“ postiženy. Nejde totiž jenom o samotnou sumu z rozpočtu EU, do kterého přispívá každá ze zemí EU 1,11% , ale zároveň o nesmírně drahá opatření, která budou muset jednotlivé státy přijmout v průmyslu a energetice. Zatím hrubé odhady mluví o stovkách miliard Kč!

Energetika a dekarbonizace-polykání stamiliard

Energetická soběstačnost je klíčová pro nezávislost každého státu. Jakmile je stát závislý na dodávkách energie, je značně zranitelný. Tento fakt si si uvědomuje americký prezident Donald Trump, proto si nenechá mluvit do energetické soběstačnosti a odráží tvrdě útoky levicových klimatických aktivistů. V EU je situace opačná, státy se násilně zbavují tepelných elektráren, což bude mít za následek energetickou závislost a vyšší ekonomické náklady, které zaplatí daňový poplatník.

První na pranýři v srdnatém boji s klimatickou změnou jsou tepelné elektrárny. Jejich odstavení není vůbec levná záležitost, jejich nahrazení čistě obnovitelnými zdroji není v našich zeměpisných podmínkách možné jak z důvodů ekonomických, tak technických (problém skladovatelnosti energie).

Samotná dekarbonizace nás bude stát stovky miliard korun (jen podle hrubých odhadů!)

EU chce sice přispět částkou 14,6 miliard Kč, což vypadá jako obří číslo, ale ve vztahu k celkové sumě za dekarbonizaci můžeme tuto částku přirovnat ke kalhotkám z celkového ošacení. Doufá-li kdokoliv, že 25% rozpočtu EU bude znamenat větší částku na kompenzace za nadlimitní emise CO2, šeredně se mýlí. Z obřích sum si nejvíce namastí kapsu korporace s programem bezuhlíkových technologií.

Každý rozumný ekonom podpoří obnovitelné zdroje, ale jen ty efektivní s alespoň minimální rentabilitou. Jenže  hlavní problém obnovitelných zdrojů v současnosti spočívá ve vysokých nákladech a nízké efektivitě. Proto jedinou alternativou k uzavírání tepelných elektráren je rozšíření stávajících a výstavba dalších  jaderných elektráren.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…