Roman Lupoměský: V pandemii jako ve válce

26. 3. 2020 10:40

Poprvé jsem se dozvěděl o nouzovém zákonu, který byl uzákoněn schválením vlády, jako bychom byli ve válce. Chápu vládu, která nechce nic zanedbat ani chybovat ohledně našich životů, třeba v západoevropských zemích nebylo na začátku nic srovnatelného jako v naší republice. Řekl bych občanům o rouškách, kteří nejdříve nadávali a nyní již spolupracují a roušky bez řečí nosí.

Roman Lupoměský: V pandemii jako ve válce
Foto: pixabay.com
Popisek: Neslyšící - ilustrační foto
reklama

Po dva týdny jsem získával informace ohledně bariérové komunikace, pod kterou spadají sluchově postižení – naštěstí v televizi problém s rouškou, zakrývající ústa, pochopili a tlumočníci mohou znakovat jen s ochranným obličejovým štítem. Například v Evropské Unii mají 27 členských států, ale od nich neslyšící neměli dostatečnou dostupnost informací a komunikace v mezinárodním znakovém jazyku ohledně koronaviru neprobíhala.

Což máme zahodit bruselskou deklaraci o znakových jazycích? Nechápu, když Evropská unie je právně zavázána na základě Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením poskytnout úplný přístup k informacím podle článků 9 a 21 Úmluvy, zejména v době mimořádných událostí, jako je tato. Dále je zajímavá praxe v Rakousku, kde jsem se dozvěděl od Asociace neslyšících Rakouska, že při přijetí neslyšících pacientů kvůli Covidu-19 musí hlásit na hygienické ústavy, kde pracuje znakující zdravotník.

U nás v nemocnicích nemají na urgentním příjmu možnost vhodné komunikace s neslyšícím, který, pokud má negativní výsledky, může vstupovat do ambulancí různých nemocnic. Některé polikliniky v ČR jsou uzavřeny do odvolání dle nouzového zákona. U nás v Česku prožíváme nouzovou situaci, naštěstí vláda se snaží zabezpečovat své občany důstojně.

Děkujeme a „vzhůru ruce“.

Roman Lupoměský

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Česká ekonomika před příchodem koronaviru zažívala skvělé časy

12:59 Štěpán Křeček: Česká ekonomika před příchodem koronaviru zažívala skvělé časy

„V případě, že restriktivní opatření proti šíření koronaviru budou dusit naši ekonomiku po celé druh…