Rudolf Kučera: Demokratická politika má svá pravidla, které není radno měnit

04.05.2013 15:11

V poslední době se u nás objevují jako houby po dešti úvahy o změně politického systému směrem k poloprezidentskému systému nebo k přímé demokracii. Všechny tyto směry mají jedno společné: využívají silného poklesu oblíbenosti politických stran a chtějí přivodit vážné a nebezpečné politické změny.

Rudolf Kučera: Demokratická politika má svá pravidla, které není radno měnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

Většinou se autoři vůbec nezabývají možnými důsledky svých návrhů a jde jim jen o větší podíl na moci těch či oněch nadstranických skupin, jimž slouží.

Jednou usilují o posílení silné postavy jednoho prezidenta, jenž by v podstatě určoval podobu každé vlády a určoval také směry její politiky. Podruhé jde o nápady, že voliči mohou přímo vybírat své reprezentanty bez ohledu na politické strany. Jeden z autorů těchto návrhů dokonce mluví o tom, že prý to tak funguje i ve Spojených státech. Čímž dokazuje své neznalosti ohledně soupeření Demokratické a Republikánské strany od samých začátků demokratické politiky v této zemi.

Je třeba také zvažovat, jak by pak vypadal parlament, složený ze dvou stovek převážně chaoticky vybraných poslanců, kteří by mohli libovolně měnit své názory, protože vykonávají svobodný mandát. Tito lidé by se pak sdružovali do různých politických sdružení, aby mohli vytvořit většinovou vládu. Občan by tak ztratil jakoukoli kontrolu nad svými politickými reprezentanty. Pojem odvolatelnost politiků je jen dalším mýtem. Demokracie má svá pravidla, mezi něž patří, že občané sice mohou požadovat odvolání tohoto či onoho politika, ale rozhodně by to neměl být snadný a libovolný proces. Protože jinak bychom se ocitli v době jakobínské diktatury za Velké francouzské revoluce, kdy lid mohl libovolně odvolávat toho či onoho politika a následně je dokonce poslat pod gillotinu. Vtip je v tom, že za tím stáli určití lidé, kteří lidu radili, co a jak má dělat. Podobně by to vypadalo v případě odvolávání politiků podle dnešních návrhů. 

Současný problém je v tom, že občané si nyní, po přímé volbě prezidenta, představují, že by se přímo dalo všechno. Je to vážný omyl v tom smyslu, že náš politický systém je založen na svobodné soutěži politických stran a i když se politické strany, jejich chování a rozhodování většině občanů nelíbí, neexistuje žádný vážný důvod, proč se jich zbavovat. Vysoká personalizace současné politiky není totiž řešením problému s politickými stranami, ale úpadkovým a nebezpečným jevem. Politické strany jsou většinou sice prolezlé korupcí, ale s tím se dá postupně něco dělat. Mohou se měnit zákony o politických stranách, kontrolovat jejich hospodaření atd. Ale zdaleka největší ohrožení demokracie pochází z oligarchizace politiky, z toho, že v politice získají poslední slovo silné osobnosti nebo úzké skupiny, propojené se silnými finančními a podnikatelskými skupinami, které vždy sledují jen vlastní prospěch. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…