Rudolf Kučera: Ukrajina nenabízí žádné schůdné řešení

15.12.2013 11:35 | Zprávy

Každý z nás patrně obdivuje silnou touhu značné části Ukrajinců po sblížení se Západem a přeje si, aby patřičné smlouvy s Evropskou unií byly dříve či později podepsány. Je však si třeba uvědomit, že realita není černobílá. Ukrajina není jednotným národním státem. Je rozpolcená mezi prozápadní, západní a střední část a proruskou východní a jižní část.

Rudolf Kučera: Ukrajina nenabízí žádné schůdné řešení
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

Uváděná čísla se dost liší, ale pokusím se o jakýsi přibližný obraz. Ukrajinců je samozřejmě většina, ale Rusů je okolo 20%, na východě Ukrajiny ještě víc, možná až 40%. Jazykově je to asi půl na půl, na východě země převažuje ruština. Ve 13 z 27 ukrajinských regionů je ruština oficiálním jazykem, rovnoprávným s ukrajinštinou. Velká většina Ukrajinců patří k orthodoxní pravoslavné církvi moskevského patriarchátu, menší část k orthodoxní pravoslavné církvi kyjevského patriarchátu. Co do počtu věřících jsou na druhém místě muslimové, kterých jsou asi 2 miliony, a až za nimi pak řecko-katolicky věřící, kterých je asi o polovinu méně. Země je tedy etnicky, jazykově a nábožensky rozpolcená a tato rozpolcenost se zákonitě odráží a bude vždy odrážet v politické oblasti, při každých volbách, v reakcích obyvatel na takové události jako je právě dnes asociační dohoda s Evropskou unií atd.

Z politologického hlediska existují pouze dvě možnosti. Buď se země rozdělí na dvě poloviny, což je z hlediska mírového vývoje v oblasti a také z mezinárodního hlediska zcela nepřijatelné. Země má téměř 46 milionů obyvatel, rozlohu 600 000 čtverečních kilometrů a její poklidné rozdělení, jako tomu bylo v případě například Československa, si ani nelze představit. Nebo se v ní bude postupně vyvíjet nějaká forma federalismu se silnými prvky konsensuální demokracie. To znamená, že dnešní centrální vláda, která byla zvolena se silnou podporou východní části, by musela navázat vážné rozhovory s představiteli všech ukrajinských regionů a hrát roli prostředníka v hledání možných konsensuálních řešení. V tom by mohla pomoci i Evropská unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…