Rudolf Mládek: Budete i Vy „Hluboké hrdlo“?

05.07.2020 17:58

Řeč je samozřejmě o agentovi, který odhalil, resp. vypověděl všechny informace v aféře Watergate prezidenta Nixona, na níž se jako „investigativní novináři“ přiživili dva chytráci z The Washington Post. A to Carl Berstein a Bob Woodward, kteří za přepsání informací od agenta „Hluboké hrdlo“ obdrželi v roce 1973 Pulitzerovu cenu.

Rudolf Mládek: Budete i Vy „Hluboké hrdlo“?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Možnost stát se tím  správným oznamovatelem nabízí nově navržený zákon z dílny ministerstva spravedlnosti, zpracovaný podle evropského mustru s tím, že  má zajistit oznamovatelům neboli módně whistleblowerům ochranu. Potud úmysl bohulibý, ale v českých reáliích se příliš života nedočká.

Což o to, zákon je ve své podstatě správný, protože reaguje na to, že náš právní řád v tuto chvíli ochranu oznamovatelů neobsahuje, ale... Jak uvádí ministerstvo, ochranu mají získat oznamovatelé protiprávního jednání ve státním i soukromém sektoru.  Návrh zákona počítá s tím, že mají vzniknout tzv. bezpečné kanály v organizacích, skrze které budou moci lidé hlásit protiprávní jednání a zároveň bude zachována diskrétnost jejich osobních údajů. 

Co si autoři představují pod pojmem „bezpečné kanály“ zůstalo utajeno. Vzhledem k tomu , jak je vynášení informací se státního zastupitelství či policie (ne)obvyklé, je jasné, že oznamovatel dlouho v utajení nezůstane. A místo ocenění jeho ušlechtilé pohnutky něco napravit, bude veřejně vláčen jako udavač. Náměstek ministerstva spravedlnosti Tejc k tomu říká:  „Slibujeme si od toho i využití zkušeností našich zaměstnanců ministerstva. Člověk s přiznanou ochranou pak bude chráněn před odvetou zaměstnavatele“.

Tak slibovat si může pan Tejc cokoliv. Realita bude jiná. A vzhledem k tomu, jak jsou u nás oznamovatelé pronásledováni, tak zákon  sice vznikne, ale moc přínosů nezajistí. Vždyť prvotní informace získají již dnes nadbyteční pracovníci ministerstva spravedlnosti, které žádná mlčenlivost nezavazuje, a co by si někteří „nepřivydělali“ včas poskytnutou informací. A těmto lidem někdo něco bude hlásit? Inu sebevrazi i naivkové se jistě najdou, ale ve státě, kde zvůle úřednictva je trvale kryta jak politicky, tak právně, je vyloučeno, aby se na takové někdo opravdu vážně obracel s žádostí o nápravu. To nefunguje a fungovat nebude. 

Ministerstvo splní úkol jako kdysi ti sovětští Stachanovci a tím to skončí. To je marné vysvětlovat hluchým a slepým, že tudy cesta nevede. Ostatně „Hluboké hrdlo“, agent Mark Felt, se z utajení vynořil také až po své smrti v roce 2005. A to Amerika měla tehdy přeci jenom o trochu lepší úředníky a navíc je při porušení povinností můžete trestat a dokonce i stíhat. Na to vše můžete v Česku předem zapomenout. Stejně jako na přínos zákona, který bez ostatních náležitostí bude jen další marností. Auto bez motoru či baterie je také jen na koukání a nepojede a nepojede...

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Starý známý zápach

21:21 Milan Knížák: Starý známý zápach

Naše dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí. Oknem spatřily ukrajin…