Rudolf Mládek: Jsme připraveni na českou turistickou sezónu?

25.04.2020 18:14

České hotely a penziony si mnou ruce. Objednávky na letošní rok se jenom hrnou. Vláda konečně uvolnila sevření nouzového stavu a najednou se zdá, že vše se vrací k normálu. Jenomže až tak nevrací.

Rudolf Mládek: Jsme připraveni na českou turistickou sezónu?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek
reklama

Protože, co když přijedou hosté do ubytovacího zařízení a jeden bude mít v sobě koronavir, a ani o tom neví, protože  nemoc COVID-19 u něj ještě nevypukla? V čase využití ubytovacího zařízení tak může řadu hostů nakazit. Takže si musíme položit otázku: Jak je to s odpovědností provozovatelů hotelů, penzionů a podobných zařízení?

Oblast hygienických předpisů v oblasti provozoven ubytovacích zařízení je upravena hygienickými požadavky na ubytovací služby dle § 21a č. 258/2000 Sb., Zákona o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon se tedy dotýká všech, co poskytují ubytování v ubytovacích zařízeních s výjimkou osob poskytujících ubytování v bytových domech, v rodinných domech a ve stavbách pro individuální rekreaci.

Provozovatel ubytovacího zařízení je povinen vypracovat provozní řád. V provozním řádu uvede podmínky činnosti, zásady prevence vzniku infekčních (!) a jiných onemocnění, způsob zacházení s prádlem a způsob očisty prostředí ubytovacího zařízení. Provozní řád provozovatele ubytovacího zařízení před jeho přijetím je schválen příslušným orgánem ochrany veřejného zdraví, tedy Krajskou hygienickou stanicí (KHS).

Je vhodné natěšené provozovatele hotelů a penzionů upozornit, že u odpovědnosti provozovatele hotelu či penzionu, nový Občanský zákoník stanoví, že za vzniklou škodu odpovídá provozovatel ubytovacího zařízení, a to bez ohledu na jeho zavinění. Z tohoto pohledu se jedná o velmi přísný druh právní odpovědnosti (tzv. odpovědnost za výsledek). 

Nepochybně se najdou advokáti, kteří budou hájit zájmy těch, kteří se v daném ubytovacím zařízení nakazili koronavirem a vypukla jim nemoc COVID-19 a pokusí se prokazovat příčinnou souvislost nákazy s jejich pobytem v ubytovacím zařízení. Poškozený při uplatňování svého nároku totiž nemusí dokazovat porušení konkrétní právní povinnosti na straně provozovatele, ale jen to, že škoda byla vyvolána zvláštní povahou provozní činnosti. 

Objektivní odpovědnost provozovatele naštěstí není odpovědností absolutní, neboť ustanovení § 2924 Nového občanského zákoníku (původně 420a odst. 3 Občanského zákoníku) formuluje liberační důvody, jejichž prokázáním se může provozovatel částečně nebo úplně odpovědnosti zprostit. Zde se provozovatel může bránit tím, že  vynaložil veškerou péči , kterou lze rozumně vyžadovat, aby ke škodě (zde nákaza) nedošlo.  

Ale ani tato argumentace a ani provozování podle schválených podmínek provozního řádu nemusí provozovatele ochránit před dlouhými soudními tahanicemi. Protože formulací „rozumně požadovat“ se nemyslí jen dodržení povinností ujednaných ve smlouvě nebo stanovenými právními předpisy, ale vše, co se v daném ohledu jeví s ohledem na povahu provozu jako racionální. (Výklad k NOZ prof. Dr. JUDR. Karel Eliáš a kol. Nakladatelství Sagit .a.s. 2012, ISNB 978-80-7208-922-2 str.1034). 

Je proto dobré připomenout, že době, kdy není schválen žádný lék na COVID-19 provozovatelé hotelů a penzionů podstupují nemalé riziko. Prohlásí soud, že v době, kdy na probíhající pandemii nebyl ani lék ani vakcína bylo poskytování ubytování bez provedených testů hostů racionální? A umí si někdo představit, jak by majitelé penzionů či hotelů takové testy prováděli?

Jak bude probíhat letošní sezóna domácích dovolených můžeme proto jenom hádat. Ale poté, co Poslanecká sněmovna schválila zákon s protiústavním ustanovením, si každý provozovatel musí uvědomit, že by se práva vůbec nemusel dovolat, o spravedlnosti ani nemluvě. Připomeneme proto, co řekl zakladatel Microsoftu Bill Gates: „Svět se vrátí do normálu až s funkční vakcínou, do té doby bude stát.“ (ZDE)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Němci v Buchenwaldu lyžují a sáňkují i na hrobech obětí

14:37 Jan Urbach: Němci v Buchenwaldu lyžují a sáňkují i na hrobech obětí

Na terénu bývalého německého nacistického koncentračního tábora Buchenwald si v čase vhodných sněho…