Rudolf Mládek: Sociální sítě a směšnost jejich obhajoby

15.01.2021 12:22 | Zprávy
autor: PV

Názor, že sociální síť může vypnout kohokoliv, kdo „porušuje zásady její komunity“, protože je to soukromá firma, v žádném případě neobstojí. Přesto se s ní setkáváme na každém kroku, jako alibi pro cenzuru. Přestavte si, že by majitel restaurace vyhlásil veřejnosti neznámá kritéria „restaurační komunity“ a podle toho umožňoval vstup hostů. Představte si, že by totéž, co provádějí sociální sítě zkusily třeba takové České dráhy a neumožňovaly by nastoupit do vlaku. Nepřijatelné, nepřípustné. Opačně, pokud nahlédneme na sociální sítě jako na nakladatelství, žádné nakladatelství nevydá sbírku urážek nebo hanopisů.

Rudolf Mládek: Sociální sítě a směšnost jejich obhajoby
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

Jenomže sociální sítě již překračují ta pravidla, která pro nakladatelství nikdo nezpochybňuje. Novodobá cenzura, tak žádaná například Jourovou z Evropské komise, je realitou a navíc se stupňuje. Když Facebook, resp. jeho vedení, oznámilo, že bude špiclovat účastníky  další sítě Whats App, začal už úplný úprk z této komunikační sítě. Není bez zajímavosti, že nově stoupá užití Signalu, což je zdarma dostupná aplikace pro komunikaci s ostatními uživateli pomocí chatu, klasických hovorů nebo videohovorů. Největší reklamu jí udělal nejbohatší člověk planety Elon Musk, když uživatele  Whats App veřejně vyzval, ať jej opustí a přejdou jinam, nejlépe na Signal.

Signal je totiž nezisková aplikace pro šifrovanou komunikaci, která byla dříve oblíbená hlavně mezi novináři a lidskoprávními aktivisty. Počty stažení Signalu podle agentury Reuter dosáhly minulý týden hranice 810 000 a od 6. ledna stouply 18 krát. Aby organizace nápor zvládla, musela zakoupit nové servery. ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud = strašák ve službách opozice?

11:15 Pavel Foltán: Ústavní soud = strašák ve službách opozice?

Ústavní soud ČR během zhruba čtvrtstoletí zpětně nezvládl vyhodnocení vývoje své perspektivy s účelo…