Růžena Chrasteková: Umělci si vydupali u Zaorálka svůj soukromý socialismus

17. 6. 2020 7:33

Jinak řečeno, dostanou od státu, potažmo daňových poplatníků, všech občanů, zadarmo, jenom tak, miliardu korun. Kromě teda všech těch příspěvků patnáct, dvacetpět a jiných, spojených s koronavirovou krizí, protože většina z nich je OSVČ, mnozí mají děti a dostávali mimořádné ošetřovné. O dotacích, grantech a jiných prachů od státu ani nemluvě.

Růžena Chrasteková: Umělci si vydupali u Zaorálka svůj soukromý socialismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze
reklama

Prostě naši umělci v tom umí chodit, né že ne. Hlavně co se týče řvaní na stát "dej peníze". Jistě, v našem státě se to stalo již takovým zažitým nešvarem přímo, kdy kdekdo řve o peníze ze státní kasy, mimo zákonný nárok a právo. A u těch umělců nutno zdůraznit, že mimo jakékoliv právo morální, to je jim naprosto cizí. (ZDE)

Neřvou, v této krizové době ekonomické už, pokoronavirové, lékaři a zdravotníci vůbec, záchranáři, hasiči, policajti. Protože mají v naprosté většině rovnou páteř a až přemíru empatií, přestože by si mimořádné peníze navíc zasloužili mnohonásobně víc, než zbytná a přemnožená umělecká scéna. Která má za normálních okolností vysoce nadstandartní příjmy, ale holt ty vily a dovolené v Karibiku, na Maledivách atd, kterými se pyšně chlubí, včetně zvěřejňování svých lascivních foteček, na stránkách Blesků, něco stojí a o nějakém šetření na horší časy, prosím vás...

To, že je tady u nás vůbec setsakra přeumělcováno, že je dnes každý kulisák umělec, že třeba jenom Praha má stovky divadel, z toho většinu soukromých, ještě neznamená, že lidé, občané, daňoví poplatníci, jsou povinni se skládat na jejich blahobytný život.

A ano, umění v krizových dobách je zbytné, navíc nezřídka umění pokleslé, tzv. alternativní, to jest hnusné až nekoukatelné, na a i za hranici zvráceností, dekadence, totální pokleslosti. Navíc část z těch umělců, umírajících hlady, kteří řvou o peníze od státu, vlády, ministerstva kultury, se vůbec nerozpakuje na ten stát, vládu, vulgárně a lživě pokřikovat a přímo plivat z tribun nenávistných demonstrací, silně nekulturně až sprostě.

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12235 lidí

Univerzální ministr Zaorálek, momentálně sedící na tom kulturním ministerstvu, skrzevá a protože koaliční smlouva a koaliční vydírající a ztuha spolupracující partner ve vládě ČSSD si ho tam prosadila, aniž by on sám věděl která tam bije, ale odkýval to; se zcela zřejmě těch až nezdravě přemnožených umělců zalekl a sypa jim a sype. Ještě si u toho čechrá své omšelé péra kokrhajíc, lechtá své, novým ministerstvem zbytnělé ego.

Samozřejmě, že přemnožení umělci se umí ozývat na správném místě a před správnými lidmi, nejlépe veřejně, před celým národem. Sofistikovaně, promyšleně, s potřebnou pro ně, tu se řvoucí, tu s falešně plačtivou rétorikou, vždyť, chudáčkové, umírají hlady.

Přemnožení umělci, téměř všichni, chtěli podnikat, být osobami samostatně výdělečně činnými, mít kšefty na mnoha scénách, ale absolutně odmítají nést riziko toho svého podnikání a najednou strašně moc chtějí ten zatrolený socializmus, kde se rozdává ze společného, ze společných hodnot i těm, kteří se na těch hodnotách nepodílejí. Najednou je jim kapitalizmus právě s tím rizikem podnikání, špatný a chtějí, aby je stát živil. Teda ti lidé, kteří skutečně pracují a ty hodnoty vytváří. Chovají se jak ti nepřizpůsobiví, kteří nepracují, ale natahují ruce ke státu pro dávky, aniž by cokoliv smysluplného a hodnotného pro ten stát udělali.

Jenomže zase se bude řvát na stát, vládu. že se zadlužujeme (už se řve!) a na těch tribunách, odkud se taky bude řvát, budou stát i někteří ti "hladovějící", ale o prachy žebrající u státu, želbohu úspěšně, Zaorálkovi díky, umělci. Přidají se s chutí a uměleckou erudicí k nenávistným kritikům vlády, že jsme zadluženi. To jsou ty paradoxy, přímo havlovské.

Bude celkem zajímavé sledovat, kolik peněz dostanou od státu ti opravdu potřební, chudáci, které vyplavily poslední nárazové povodně, záplavy. Že měli být pojištěni? No ale to ti umělci proti úpadku, krachu svého podnikání, také.

Jo, žít a mít se jako v kapitalizmu je super, ale když přijde jakýkoliv malér a nemůžu provozovat své zbytné podnikání, státe postarej se o mne pěkně po socialisticku, to se všem těm komediantům moooc líbí ... A opravdu pracující občane, živ nás! Skrzevá stát, kterému odvádíš ze své mzdy, za mnohdy úmornou a těžkou práci, daně.

P.S. Zneužijí tento ekonomicky velmi nebezpečný precedens např. vlekaři, když nenapadne celou zimu žádný sníh, anebo provozovatelé koupališť, když proprší a bude chladné celé léto?

 

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

9:20 Lukáš Kovanda: ČNB je výrazně pesimističtější než trh. V pomalejší vakcinaci vidí pětkrát větší problém

Komentář k nové prognóze ČNB, jejíž klíčové údaje byly zveřejněny ve čtvrtek