Spolek Šalamoun: Z naší pošty...

12.11.2017 3:19 odp.

Nestává se často, aby se na spolek Šalamoun obrátil soudce.

Spolek Šalamoun: Z naší pošty...
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Vážení, předpokládám, že se nestává často, aby se na Vás obrátil soudce.

Domnívám se však , že je nezbytné, aby se veřejnost seznámila s jednáním nadnárodních korporací v České republice a s jejich zájmem dodržovat zde platné zákony. Stejně tak je třeba informovat veřejnost o postoji zdejší justice k těmto případům. Nežádám Vás o právní pomoc. Tu si s boží pomocí zajistím sám. Ponechávám na Vašem zvážení, zda budete o této záležitosti informovat nejen Vaše členy, ale i širší veřejnost. Osobně nemám problém se zveřejněním mých osobních dat. Ostatně v podání Ústavnímu soudu šíření ústavní stížnosti předpokládám . V každém případě Vám děkuji za čas, který případně strávíte studiem přiložených dokumentů. Závěrem zdůrazňuji, že nečekám odpověď.

JUDr. Miroslav Weinštuk

Naše odpověď:

Vážený pane doktore,

skutečně se nestává často, aby se na spolek Šalamoun obrátil soudce. Kam až moje paměť sahá, se to ještě nestalo. I když Vám nebudeme moci pomoci, protože se zabýváme pouze trestními případy, děkuji Vám za to, že jste to udělal.

Pečlivě jsem si pročetl Vámi zaslané přílohy, které mne osobně zaujaly, mimo jiné i proto, že s nezákonnými (a nátlakovými) praktikami společnosti E.ON jsem už přišel do styku v jiném "velkém" případě (který jsem zpracovával v rámci advokátní kanceláře, ve které jsem zaměstnán, nikoliv ve spolku Šalamoun), ve kterém se na stranu této nadnárodní (podle mého soudu: zločinecké) organizace postavily postupně krajský, vrchní, Nejvyšší a nakonec (bohužel) i Ústavní soud.

Co k tomu dodat? Všechny tři složky státní moci, moc zákonodárná, soudní a výkonná tvoří v demokratickém systému pilíře státu, jeho ústavního zřízení a obdobně tomu bývá i u našich západních sousedů. Ovšem způsob, jakým usilujeme o přichýlení se k západním státoprávním vzorům, upomíná v současnosti spíše na způsob, jakým na poloostrově Apeninském, povětšinou v radostné shodě snoubí se mafiánské podsvětí se společenskou smetánkou. Právo vykládá se tam podle toho, kdo dá víc anebo kdo na koho pustí větší hrůzu.

Občan dovolávající se svého práva, jest směšnou figurkou vhodnou k vystavení do pouťového panoptika, zatímco luxusní prostitutka jest důležitou osobou, rozhodující v přítmí svého budoáru o záležitostech státního významu. Hrdinný neúplatný obhájce práva, pokud existuje i ve skutečnosti a ne jen ve filmech, zůstává ležet zmasakrován na noční ulici, zatímco všichni krčí rameny, podivujíce se, jak je to možné.

V těchto podmínkách ovšem soudnictví a policie nevykonávají své povinnosti tak, jak je formuluje zákon, nýbrž tak, jak je nikoliv formuluje, ale spíše doslova formuje jejich zájem. Zájem tento jest jasný, a nepříliš těžko pochopitelný: vyjádřit se dá heslovitě slovy "neobtěžujte a nečumte". A kdo nerozumí po dobrém, že policii a soudy nemá obtěžovati tím, že se na ně obrací, nebo nahlížeti do jejich nekalých praktik, musí ovšem počítat s tím, že následky si ponese sám. Jest to postoj zásadní, který znaly soudy i policie již řadu generací před námi, jak jistě potvrdí každý znalec Haškova Švejka. Návrat k národním tradicím může tedy míti, jak se ukazuje, i tuto podobu. Nakonec i to vypovídá svým dílem o míře důslednosti přerodu jednoho typu státního zřízení v typ údajně jiný.

Ano, máte pravdu, že (cituji Vaše slova) "jde jen o špičku (špičky) ledovce, zbytek je pod vodou a pod vodou (nikoliv za vodou) je i běžný občan", který nemá šanci se efektivně bránit. Ukazuje se, že soudní cesta bývá hodně málo efektivním způsobem obrany porušení práva, pokud vůbec nějakým.

Možná nemáte ani přesné tušení, jakými nespravedlnostmi se někdy zabývá spolek Šalamoun, i když ten se věnuje pouze nespravedlnostem v trestních řízeních, a jak sofistikovaně dokážou soudy, včetně soudu Nejvyššího a někdy i Ústavního soudu odůvodňovat svoje nespravedlnosti, nejčastěji pak povrchně sestavená rozhodnutí o odmítnutí návrhu, tedy o tom, že se tím nebo oním případem nespravedlnosti vůbec nebudou zabývat.

Vážený pane doktore, moje pracovní vytížení (nemohu v noci spát a tak zrovna sedím v práci u PC nad jedním případem) mi sice neumožňuje se rozepsat více, ale Vaše myšlenkové názory jsou mi blízké. Pokud budu mít někdy cestu do Brna, rád bych se s Vámi někdy v budoucnu osobně potkal, pokud to bude možné.

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na spolek Šalamoun obrátil.

S pozdravem

JUDr. Miroslav Špadrna
místopředseda spolku Šalamoun

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kdy skončí protilidová vláda?

19:48 Jiří Paroubek: Kdy skončí protilidová vláda?

Podle redaktora Maleckého v deníku E15 vlastně A. Babiš nemá faktické, ani morální právo vyvolávat h…