Stanislav Kliment: Polská levice klesá ke dnu

08.12.2014 15:34 | Zprávy

Nedávné komunální volby v Polsku jsou provázeny velmi důvodnými podezřeními, že jejich výsledky byly zfalšovány a neodpovídají vůli voličů.

Stanislav Kliment: Polská levice klesá ke dnu
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Vychází se přitom mimo jiné z rozdílu povolebních průzkumů jinak přesné agentury a výsledků oznámených Státní volební komisí. To se týkalo hlavních hráčů, ale nikoli Svazu polské levice, který výsledek hodný pozornosti zaznamenal naposledy v prezidentských volbách před čtyřmi roky, kdy tehdejší předseda Grzegorz Napieralski získal třetí místo 13,8 procenty hlasů a obsadil třetí místo z deseti kandidátů. Od té doby je jen hůře.

V následujících parlamentních volbách levice získala pouhých 8,24 podpory a Napieralski na funkci předsedy rezignoval. Tragický výsledek však nebyl ani tak jeho osobní vinou, ale výsledkem vnitřních rozeher a přímo bojů a v terénu potom uspokojení, že parlamentní výsledek je dán ziskem v prezidentských volbách.  Jak například levicový elektorát mohl vnímat Aleksandra Kwaśniewského, který přišel volit brzy po otevření volebních místností s oranžovou šálou, kterážto barva byla symbolická pro konkurenční Hnutí Janusze Palikota? Mediální postavy typu poslance a blízkého Kwaśniewského spolupracovníka Richarda Kalisze nebo bývalého předsedy Wojciecha Olejniczaka neudělaly pro úspěch zhola nic. Jejich povolební záběry nijak nenaznačovaly zklamání.

Ambicím obou však uťal křídla bývalý premiér Leszek Miller, teprve nedávno se vrátivší po neúspěchu budování vlastní strany do lůna mateřské partaje. Nejdříve se stal předsedou poslaneckého klubu a poté se zkušeností partajního harcovníka a současně hráče pokru ovládl i celou stranu. V uplynulých měsících se dokonce zdálo, že Miller by mohl vytáhnout SDL z mizérie nízkých volebních volebních preferencí, a to navzdory konkurenci Palikotova hnutí, mezitím přejmenovaného na Tvoje hnutí.

Otázkou je, jakou roli v poklesu a nejhorším volebním výsledku Svazu demokratické levice hraje činnost Aleksandra Kwaśniewského a jeho pokusu o ovládnutí struktur a stranické kasy SDL pro projekt konstruovaný zejména s Palikotem s názvem Evropa plus. Bývalý prezident kvůli němu dokonce začal abstinovat. Uvnitř SDL podpořil tuto snahu R. Kalisz, ale Miller svébytnost SDL uhájil. Vše potvrdil i fakt, že s Kaliszem, který stranu opustil, předběhl ovšem vyloučení,  a začal stavět své levicové hnutí, odešlo jen několik členů. Na první tiskové konferenci Evropy plus tak byl Kwaśniewski opět pod vlivem alkoholu a to všem ukázalo, že akce prakticky skončila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Polsko , Kliment

autor: vasevec.cz

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.