Stanislav Kliment: Rozčarování v Litvě, Duda jede do Estonska

18. 8. 2015 16:16

První zahraniční cesta nového polského prezidenta Andrzeje Dudy povede 23. srpna do Estonska. Zklamáni jsou litevští politici, kteří předpokládali, že téměř jistě to naopak bude jejich země.

Stanislav Kliment: Rozčarování v Litvě, Duda jede do Estonska
Foto: Andrzejduda.pl
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

„Jsme sousedé a z pohledu společné historie, jestliže se vybírají pro první zahraniční cestu státy Pobaltí, bylo by logické, aby to byla Litva, ale nestalo se tak,“ řekl předseda zahraničního výboru litevského parlamentu Benediktas Juodka agentuře BNS a bere tento krok Dudy jako signál, že současné vztahy Polka a Litvy nejsou dobré. Všeobecně se soudí, že vše má souvislost s litevským postojem k používání polských jmen, když v současnosti je možné v litevských úředních dokumentech a dokladech používat pouze litevskou abecedu. Dochází tak k transkripci polských jmen do litevské podoby a jejich komolení. „Odpovědnost za současný vztah litevsko-polských vztahů nesou ti, kteří v parlamentu odmítli zákon o používání jmen v originální podobě,“ řekl místopředseda parlamentu Gediminas Kirkilas. Vedle tohoto problému je ale u Poláků na Livě roztrpčení i z dalších otázek – menšinového školství nebo možnosti používání polských místopisných názvů tam, kde žije určité procento národnostní menšiny. Jistým symbolem vztahů se stalo odmítnutí Lecha Wałęsy převzít z rukou litevské prezidentky Dalii Grybauskaitéové nejvyšší litevské státní vyznamenání.

Po návštěvě Estonska jede Duda 28. srpna do Německa, kde se setká s prezidentem Joachimem Gauckem a kancléřkou Angelou Merkelovou, a poté 15. září navštíví Velkou Británii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Babišova manažerská chyba?

12:21 Jiří Paroubek: Babišova manažerská chyba?

Andrej Babiš není zatížen nějakými ohledy na vnitrostranické počty, koalice krajů či funkcionářů ve…