Stanislav Kliment: Slovinci získali ústavní právo na pitnou vodu

19.11.2016 13:30

Poslanci slovinského parlamentu přijali 64 hlasy, tedy potřebou většinou dvou třetin, změnu ústavy, která občanům garantuje právo na pitnou vodu jako veřejný statek.

Stanislav Kliment: Slovinci získali ústavní právo na pitnou vodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

Předseda vlády Miro Cerar k rozhodnutí poslanců řekl, je to důležitý krok ve chvíli, kdy se voda stává vzácným přírodním zdrojem. Nynější slovinské zásoby nyní bude chránit ústavní zákon, který předchází možým tlakům na komercionalizaci vodárenství. Slovinské zdroje budou také chráněny před cizími státy nebo nadnárodními monopoly, řekl premiér.

„Naším dnešním poselstvím je, že chceme, aby naše děti a vnoučata měli zdravou pitnou vodu, která zůstane naše, dodal Cerar. Po změně ústavy se návazně očekává změna některých dalších zákonů a prováděcích předpisů. V přijatém dodatku ústavy se stanoví, že každý má právo na pitnou vodu ze všech vodních zdrojů spravovaných státem a že vodní zdroje nejsou tržní komoditou předmětem trhu. Právo občanů bude přímo naplňováno prostřednictvím místních komunit a pověřených obecních služeb.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla