Stanislav Křeček: Smutný listopad a svobodné volby

24.11.2018 16:01 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k významu Listopadu.

Stanislav Křeček: Smutný listopad a svobodné volby
Foto: David Sedlecký / wikipedia.org
Popisek: Poslanec Stanislav Křeček
„Od kdy parlamentní volby, dokonce demokratické, snímají zodpovědnost za prohřešky estébáků, zlodějů, podvodníků a lhářů?“ táže se na sociálních sítích občan rozhořčený námitkou, že ve svobodných volbách uspěli jím neoblíbení politici. Legitimní otázka a snadná odpověď: samozřejmě nesnímají. Ale otázka i odpověď otevírají mnohem větší problém, než se na první pohled zdá.
 
Otázka kdo má stát v čele lidského společenství existuje od doby, kdy tato společenství vznikala. Ten nejsilnější, nejstatečnější, nábožensky nejhorlivější, nejbohatší, nejurozenější, prvorozený? Nějak s to neodsvědčilo, a tak někteří zkusili jinak: bude nám vládnout nikoliv osoba, ale papír: ústava! Zdálo se to jako dobrý nápad, ale ten se zvolna utápí v justičním a legislativním přívalu, jenž alespoň pochopit a natož se v něm vyznat zdá se být vyloučeno.

A pak se zrodil jiný nápad: svobodné volby! Sejdou se lidé a zvolí si. Ne toho nejlepšího ( „Volte nejlepší z nás“ bylo heslo předlistopadových poměrů), a často dokonce ani ne toho kdo je bez „estébáckých, zlodějských a podvodných prohřešků“, ale toto nebo ty, o nichž se domnívají, že bude nebo budou dobře spravovat věci veřejné. To se sice mnohým odjakživa nelíbí, ale skutečný problém pro moderní demokracii nastává tehdy, když těch, kterým se to nelíbí, je skoro stejně jako těch, druhých. Když poražených ve volbách je téměř tolik jako vítězů, když výsledky voleb jsou – všude a stále častěji - 51/49. Plné Staroměstské náměstí protestujících je jistě pádný argument, ale o kilometr dále si už mnozí myslí a chtějí něco zcela jiného.

Přehlasovaní totiž mají nejen logický, ale především legitimní argument: je demokratické jít jednou za x let k volbám a pak jen mlčet? Zdálo by se být vhodným protiargumentem třeba častější volby, (ale lidé jsou častými volbami unaveni), nebo referenda o čemkoliv (ale ta jsou většinou neplatná pro nízkou účast voličů). Konec konců, jsme si zvolili politiky a tak ať se snaží a pracují, že?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

demokracie , Křeček , 17. listopad

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…