Štěpán Křeček: Cementárny jsou trnem v oku ekologů

06.01.2022 9:32 | Komentář

„Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Cementárny jsou trnem v oku ekologů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Výrobou cementu vzniká zhruba 8 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Na výrobu jedné tuny cementu se vyprodukuje 600 kilogramů oxidu uhličitého. To při celkové roční produkci 4,3 miliardy tun cementu vytváří 2,6 miliardy tun oxidu uhličitého.

Kdyby se globální výroba cementu spojila do jednoho státu, byl by po Číně a USA třetím největším producentem oxidu uhličitého na světě. Přitom je dobré zmínit, že zhruba 55 procent celosvětové produkce cementu se soustředí v Číně. Jen tamní cementárny vyprodukují více skleníkových plynů než celé Německo.

Tato fakta však nedokážou změnit nic na tom, že cement je zcela nepostradatelný pro výrobu betonu, bez kterého se stavebnictví neobejde. Beton se využíval již ve starověkém Římě zhruba 200 let před naším letopočtem. Největší rozmach zažil po roce 1849, kdy do něj Joseph Monier poprvé přidal železo, což umožnilo stavět moderní mrakodrapy. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…