Štěpán Křeček: Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostou

17.09.2018 11:07

„V loňském roce jsme prožili máslovou krizi, kdy nedostatek mléčného tuku prudce zvýšil cenu másla. Letos si můžeme všimnout růstu cen zeleniny a obilovin. Celkově však ceny zemědělských výrobců klesají,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny v zemědělství klesají, ale v průmyslu rostou
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

V srpnu došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 2,1 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 5,2 procenta, přičemž nejvíce klesly ceny jatečních prasat o 19,9 procenta. V rostlinné výrobě se zvýšily ceny o 0,9 procenta, přičemž byl zaznamenán výrazný růst ceny čerstvé zeleniny a obilovin. Naopak ceny ovoce klesly o 43,3 procenta, což předznamenává nadprůměrnou úrodu v sadech.

„V závěru hospodářského cyklu dochází k růstu cen komodit a energií. To se odráží v rostoucích cenách průmyslových výrobců. Firmy navíc musí odříkat zakázky kvůli nedostatku zaměstnanců, což snižuje množství výrobků na trhu a vede k růstu koncových cen,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Vyšší ceny v průmyslu odráží růst cen komodit a energií. Do vyšších cen se dále odráží růst mezd a nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Firmy kvůli neobsazeným pracovní pozicím musí odříkat zakázky, což snižuje množství vyrobených výrobků, které se následně prodávají dráž. Podobný vývoj je zaznamenán i u stavebních prací, kde ceny vzrostly o 3,5 procenta. Vlivem prudkého růstu cen nemovitostí se zvýšila poptávka ve stavebnictví, ale firmy ji nejsou schopny plně uspokojit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Maďarsko se připravuje na Deltu

17:35 Petr Hampl: Maďarsko se připravuje na Deltu

Denní glosa Petra Hampla.