Štěpán Křeček: Ceny výrobců rostou. Můžou za to vyšší mzdy

16. 1. 2018 15:40

„Rostoucí mzdy vedou k navyšování cen zemědělských a průmyslových výrobců. Vyšší mzdy se promítají do nákladů na výrobu, čímž prodražují cenu koncových výrobků. Zároveň vyšší mzdy navyšují poptávku, která vytváří prostor pro zdražování,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny výrobců rostou. Můžou za to vyšší mzdy
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

V prosinci loňského roku meziročně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 8,0 %. Přitom rostla cena rostlinných i živočišných výrobků. Nejvíce zdražovalo čerstvé ovoce, u kterého vzrostla cena o 69,0 %. Dramatický byl i nárůst cen vajec, které vzrostly 65,2 %, což bylo zapříčiněno aférou s fipronilem.

V prosinci 2017 meziročně rostly i ceny průmyslových výrobců, které se zvýšily o 0,7 %. Výrazný byl nárůst ceny u kovodělných výrobků, které zdražily o 5,3 %. V návaznosti na zemědělskou produkci rostly i ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, které se zvýšily o 1,5 %. Podobný vývoj lze zaznamenat i ve stavebnictví, kde se ceny zvýšily o 1,9 %.

Růst cen je mimo jiné způsoben růstem mezd. Ty navyšují náklady, které se promítají do cen koncových výrobků. Zároveň vyšší mzdy vedou k růstu spotřeby, čímž je navyšována poptávka. V krátkém období přitom platí, že růst poptávky navyšuje ceny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Není čím očkovat, a divíte se?

7:33 Rudolf Mládek: Není čím očkovat, a divíte se?

Vakcína Pfizer/BioNTech, schválená EU, která garantuje 95procentní účinnost už zase není. Rozhodně n…