Štěpán Křeček: Ceny výrobců rostou. Můžou za to vyšší mzdy

16.01.2018 15:40

„Rostoucí mzdy vedou k navyšování cen zemědělských a průmyslových výrobců. Vyšší mzdy se promítají do nákladů na výrobu, čímž prodražují cenu koncových výrobků. Zároveň vyšší mzdy navyšují poptávku, která vytváří prostor pro zdražování,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ceny výrobců rostou. Můžou za to vyšší mzdy
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

V prosinci loňského roku meziročně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 8,0 %. Přitom rostla cena rostlinných i živočišných výrobků. Nejvíce zdražovalo čerstvé ovoce, u kterého vzrostla cena o 69,0 %. Dramatický byl i nárůst cen vajec, které vzrostly 65,2 %, což bylo zapříčiněno aférou s fipronilem.

V prosinci 2017 meziročně rostly i ceny průmyslových výrobců, které se zvýšily o 0,7 %. Výrazný byl nárůst ceny u kovodělných výrobků, které zdražily o 5,3 %. V návaznosti na zemědělskou produkci rostly i ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku, které se zvýšily o 1,5 %. Podobný vývoj lze zaznamenat i ve stavebnictví, kde se ceny zvýšily o 1,9 %.

Růst cen je mimo jiné způsoben růstem mezd. Ty navyšují náklady, které se promítají do cen koncových výrobků. Zároveň vyšší mzdy vedou k růstu spotřeby, čímž je navyšována poptávka. V krátkém období přitom platí, že růst poptávky navyšuje ceny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Prezident v akváriu

13:44 Milan Knížák: Prezident v akváriu

Jmenování premiéra by bylo náramnou podívanou, kdyby se to nedělo v tak vážné a naléhavé době. Miloš…