Štěpán Křeček: Česká republika profituje ze společného evropského trhu

11.05.2018 10:57

„Zahraniční obchod České republiky je spojen pupeční šňůrou s trhem Evropské unie. Díky společnému evropskému trhu dosahujeme přebytkové bilance zahraničního obchodu. Do budoucna bychom se měli snažit vylepšit bilanci i vůči zemím mimo Evropskou unii, kde jsme v hlubokém schodku,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Česká republika profituje ze společného evropského trhu
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Podle Českého statistického úřadu skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím přebytkem 18,7 miliardy korun. V meziročním srovnání byl tak vykázán pokles o 6,0 miliardy korun. Zahraniční obchod nepříznivě ovlivnilo snížení kladného salda s motorovými vozidly o 4,9 miliardy korun. Lepších výsledků bylo naopak dosaženo díky snížení schodku v obchodu s ropou a zemním plynem o 1,8 miliardy korun. Se státy Evropské unie měla Česká republika přebytkovou bilanci zahraničního obchodu ve výši 60,7 miliardy korun.

„Posilování koruny vůči euru pomůže českým turistům na letních dovolených v cizině. Zahraničnímu obchodu České republiky však silná koruna neprospívá. Za první čtvrtletí letošního roku meziročně poklesl přebytek obchodní bilance o 11,4 miliardy korun. Hlavní příčinou je silná koruna, která od loňského března vůči euru posílila o 5,6 procenta,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Se státy mimo Evropskou unii však vykázal zahraniční obchod České republiky schodek 40,2 miliardy korun. Za leden až březen letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 55,6 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 11,4 miliardy korun. Na vině je posilující koruna, která od loňského března vůči euru posílila o 5,6 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Prousek: Pavel Zeman není hoden výkonu funkce nejvyššího státního zástupce

21:00 Zbyněk Prousek: Pavel Zeman není hoden výkonu funkce nejvyššího státního zástupce

Zbyněk Prousek: Pavel není hoden výkonu funkce nejvyššího státního zástupce