Štěpán Křeček: České republice hrozí rozpočtové provizorium

29.11.2017 9:19

„Rozpočtové provizorium z krátkodobého pohledu neznamená žádnou tragédii. Je to ale špatný signál pro investory a zahraniční partnery,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: České republice hrozí rozpočtové provizorium
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Rozpočtové provizorium by v praxi znamenalo snížení výdajů o 4,6 mld. Kč měsíčně. Vzhledem k tomu, že mandatorní a provozní výdaje by byly vypláceny již podle nových schémat, musely by se odložit některé investice, upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 byl Poslanecké sněmovně předložen 30. října. Od té doby se na něj ani nesáhlo a politici se pouze hádali o svých funkcích. Klíčový zákon se do konce roku možná ani nestihne projednat a Česká republika může zahájit nový rok v rozpočtovém provizoriu.

Poslanecká sněmovna v rámci prvního čtení projedná základní parametry státního rozpočtu. V případě, že by se poslancům současná podoba zákona nelíbila, musel by být návrh přepracován. V takovém případě existuje zákonná lhůta, která určuje, že předložení nového návrhu nesmí být kratší než 20 dnů a delší než 30 dnů. Tato lhůta by způsobila, že zákon již do konce roku nebude schválen.

Schvalování státního rozpočtu má však i další lhůty. Minimální doba k projednání zákona o státním rozpočtu ve výboru je 5 dnů. Usnesení Rozpočtového výboru musí být doručeno poslancům minimálně jeden den před zahájením druhého čtení. Třetí čtení návrhu zákona o státním rozpočtu lze zahájit nejdříve 2 dny po skončení druhého čtení. V neposlední řadě má prezident lhůtu 15 dnů na podepsání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mlžení Seznamu Zprávy nebere konce...

7:38 Jiří Paroubek: Mlžení Seznamu Zprávy nebere konce...

Když Seznam Zprávy přišel v tomto týdnu se skandálním odhalením údajného handlu, který připravoval J…