Štěpán Křeček: Hypotéky opět zdražily. Průměrná sazba stoupla na 2,51 procenta

16.05.2018 12:03

Levné hypotéky jsou minulostí. Průměrná sazba vzrostla na 2,51 procenta a vrátila se na hodnotu z října 2014. Do budoucna lze očekávat další růst úrokových sazeb, proto by lidé měli zvážit fixaci alespoň na 3 roky.

Štěpán Křeček: Hypotéky opět zdražily. Průměrná sazba stoupla na 2,51 procenta
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„V souvislosti s rostoucími regulacemi hypotečních úvěrů se bude snižovat poptávka po nákupu bytů. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěru v roce 2018 mírně klesne. Ceny nemovitosti sice budou dál růst, ale již pomalejším tempem,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Průměrná úroková sazba na hypotečních úvěrech v dubnu vzrostla na 2,51 procenta, což oproti předchozímu měsíci představuje nárůst o 2,03 procenta neboli o 0,05 procentního bodu. Růst úrokové sazby na hypotékách proti předešlému měsíci zvolnil, stále je však na velmi vysoké úrovni. Na vyšší úrokové sazby doplatí především lidé, kteří si budou brát nový hypoteční úvěr nebo budou refinancovat stávající.   

V souvislosti s rostoucími cenami bytů, zpřísňováním podmínek pro poskytování hypoték a růstem úrokových sazeb lze očekávat, že se postupně začne snižovat počet poskytnutých hypotečních úvěrů. Celkový objem hypoték zůstane na velmi vysoké úrovni kvůli vysokým cenám realit. Přesto lze odhadovat, že v roce 2018 klesne objem hypotečních úvěrů a již nedosáhne rekordní hodnoty 225,79 miliardy z loňského roku. Průměrná velikost hypotečních úvěrů však i nadále bude růst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…