Štěpán Křeček: Jako když vymře celé okresní město

13.12.2021 10:45 | Komentář
autor: PV

Počet obyvatel naší země začal rychle klesat. Alarmující jsou počty zemřelých lidí. Zneklidňující je i skutečnost, že z naší země odchází více lidí, než se k nám stěhuje. Oproti předchozím rokům se jedná o zásadní změnu trendu.

Štěpán Křeček: Jako když vymře celé okresní město
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 682 029 obyvatel. To je o 19 748 méně než na začátku letošního roku. Takto výrazný úbytek počtu obyvatel lze přirovnat k situaci, kdy vymře celé okresní město o velikosti Berouna. Toto přirovnání je o to děsivější, když si uvědomíme, že drtivou většinu úbytku obyvatel skutečně tvoří nárůst počtu zemřelých.

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl za tři čtvrtletí letošního roku výrazně záporný a tvořil -18 213 lidí. Navíc Česká republika začala přicházet o obyvatele i kvůli stěhování. Za tři čtvrtletí letošního roku se z naší země vystěhovalo o 1 535 lidí více, než se k nám nastěhovalo. To je oproti předchozím rokům zásadní změna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Prodej Agrofertu

Srovnáte prodej Explosie s Agrofertem. Ale ač nejsem pro prodej Explosie ani nechci hájit Babiše, cožpak je Agrofert státní? A jestli ne, tak proč by měl kdokoliv prodávat soukromý podnik a pak z něj dotovat stát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Nastavovaná kaše příběhu financování ČR a ČT

16:49 Jiří Paroubek: Nastavovaná kaše příběhu financování ČR a ČT

To, že Česká televize a Český rozhlas jsou tendenční a jsou v rukou určité zájmové skupiny redaktorů…