Štěpán Křeček: Maso se bude dál zdražovat. Máslo bylo drahé kvůli exportu

30.01.2018 10:37

„Živočišná produkce českého zemědělství je ve stavu, kdy lze očekávat navyšování cen masa. Zdražování je způsobeno tlakem na vyšší kvalitu, růstem vstupních nákladů i celkovou situací na evropském trhu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Maso se bude dál zdražovat. Máslo bylo drahé kvůli exportu
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dnes Český statistický úřad zveřejnil výsledky živočišné výroby v zemědělství za rok 2017. Již tradičně se nejvíce vyprodukovalo vepřového masa a to 211 001 tun. Produkce vepřového však klesla o -4,2 %. Hovězího masa se vyprodukovalo výrazně méně a to 67 714 tun, což představuje snížení o -5,9 %. Ceny zemědělských výrobců v roce 2017 u jatečných prasat meziročně vzrostly o 11,1 %, u jatečního skotu došlo k nárůstu o 2,3 %. Vzhledem k situaci na trhu lze očekávat další růst cen i v roce 2018.

„Jednou z příčin výrazného růstu cen másla a dalších mléčných výrobků byl vývoz do zahraničí. V roce 2017 se vyvezlo přes 1 milion tun mléka a mléčných výrobků, přičemž dovoz byl proti tomu pouze čtvrtinový ,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

V souvislosti s produkcí skotu můžeme pozorovat i produkci mléka. Od tuzemských výrobců bylo v roce 2017 nakoupeno 2 901 milionů litrů mléka, což představuje nárůst o 6,7 %. Průměrná cena zemědělských výrobců mléka přitom dosahovala úrovně 8,44 Kč za litr, což představuje nárůst o 25,7 %. V období od prosince 2016 do listopadu 2017 se vyvezlo z České republiky přes 1 milion tun mléka a mléčných výrobků. Zde lze identifikovat jednu z příčit navýšení ceny másla a dalších mléčných produktů na českém trhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: O šamanovi v Kapitolu a úzkých hrdlech virtuální politiky

18:08 Marian Kechlibar: O šamanovi v Kapitolu a úzkých hrdlech virtuální politiky

Vtrhnutí demonstrantů na půdu Kapitolu řeší celý svět. Měl jsem k tomuto tématu rozmyšlen dost dlouh…