Štěpán Křeček: Německu se hospodářsky daří. Česká republika na tom vydělá

23.11.2017 14:48

„Německá politická krize neovlivní vývoj hospodářství do konce letošního roku. Ekonomické procesy mají dostatečnou setrvačnost, aby poskytly několik měsíců na řešení,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Německu se hospodářsky daří. Česká republika na tom vydělá
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Případné zpomalení německého hospodářství si přes zahraniční obchod dovezeme i do České republiky,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Německý statistický úřad potvrdil, že meziroční tempo hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí zrychlilo na 2,3 %. Při očištění od sezónních vlivů Německo dokonce rostlo o 2,8 %. Data se týkají období před politickou krizí, která se v Německu právě odehrává. Komplikace při sestavování vlády by však z krátkodobého hlediska neměly mít na hospodářský vývoj žádný vliv. Ekonomické procesy mají dlouhou setrvačnost a náhlé politické výkyvy již neovlivní závěr roku.

K růstu německého hrubého domácího produktu přispěl zahraniční obchod. Ve třetím čtvrtletí vzrostl tamní vývoz o 1,7 %. Na německém vývozu jsou přitom závislí čeští subdodavatelé, kteří získávají velké množství nových zakázek právě z Německa. Závislost České republiky na Německu je nebývale vysoká. Celá třetina našeho exportu jde právě do Německa. Více než čtyři pětiny jdou do zemí Evropské unie.

V hospodářsky příznivých časech nám provázání české a německé ekonomiky pomáhá a urychluje hospodářský růst. Problémy však nastávají v ekonomicky horších časech. Případné zpomalení německého hospodářství si přes zahraniční obchod dovezeme i do České republiky. To naši malou a otevřenou ekonomiku činí velmi zranitelnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Rozděl a panuj

11:51 Karel Januška: Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. …