Štěpán Křeček: Růst cen zkrotí vyšší úrokové sazby

10.06.2021 11:18 | Komentář

„Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice. V důsledku tohoto vývoje se zvýší úroky na hypotékách a kurz koruny bude posilovat vůči euru i dolaru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Růst cen zkrotí vyšší úrokové sazby
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Meziroční míra inflace v květnu letošního roku vzrostla o 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v dubnu letošního roku.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15927 lidí

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,7 procenta a ceny služeb o 3,1 procenta. Uvolněná měnová politika vede k rychlému zdražování. Lze proto očekávat, že Česká národní banka již brzy zasáhne a zvýší úrokové sazby v ekonomice.

Vysoké ceny trápí milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy si sáhnou hlavně kuřáci. Tabákové výrobky meziročně zdražily o 15,4 procenta. Štamgasté sice mohou mít radost z otevření hospod, nicméně za pivo si připlatí 4,1 procenta. Radost nemohou mít ani motoristé. Ceny automobilů vzrostly o 6,9 procenta a ceny pohonných hmot a olejů dokonce o 22,0 procenta.

Při nakupování v supermarketech mohou mít zákazníci radost z vývoje cen vybraných potravin. Například ceny vepřového masa klesly o 10,0 procenta a ceny vajec o 8,9 procenta. Úsměv na tváři mohou mít milovníci zdravého životního stylu. Ceny ovoce klesly o 4,0 procenta a ceny zeleniny dokonce o 7,4 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Nejnebezpečnější vtipálci sedí v české vládě

9:32 Miroslav Macek: Nejnebezpečnější vtipálci sedí v české vládě

Pondělní glosy Miroslava Macka.