Štěpán Křeček: Státní rozpočet na příští rok jde do finále

19. 12. 2017 16:27

„Většina pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu zhoršuje jeho strukturu. Často je postupováno způsobem, že mediálně nejhůře vypadající položky jsou kráceny bez domyšlení reálných dopadů,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Státní rozpočet na příští rok jde do finále
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dnes bude jednat Poslanecká sněmovna o návrhu státního rozpočtu na rok 2018 ve třetím čtení. Celková bilance rozpočtu se již nemůže měnit, ale poslanci budou rozhodovat o jednotlivých pozměňovacích návrzích, kterých je více než 70 a přesouvají prostředky uvnitř kapitol za téměř 100 miliard korun. Struktura státního rozpočtu se může ještě změnit v rozsahu 7 % celkových výdajů. Pravděpodobnější však je, že většina pozměňovacích návrhů bude odmítnuta.

Státní rozpočet na příští rok počítá s příjmy 1 314,5 miliard korun, což zvýší složenou daňovou kvótu na 34,4 %. Daňová kvóta bude v příštím roce nejvyšší od roku 2011. Na vině je vyšší efektivita výběru daní a odvodů, která není doprovázena snižováním daňových sazeb a plateb pojistného.

Výdaje státního rozpočtu budou o 50 miliard vyšší než příjmy. Přibližně 41 % výdajů zaberou dávky a podpory v sociálním zabezpečení, 12 % jde na vzdělání a školské služby a 6 % na zdravotnictví. Oproti letošnímu roku výdaje vzrostou o 55,2 miliard korun, přičemž na platy státních zaměstnanců se přidá 24,4 miliard korun a sociální dávky vzrostou o 27,4 miliard korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberální institut: Potravinová soběstačnost je drahý a nebezpečný nápad

16:26 Liberální institut: Potravinová soběstačnost je drahý a nebezpečný nápad

Poslanecká sněmovna v současné době projednává legislativní návrh skupiny poslanců na zvýšení potra…