Štěpán Křeček: Z ČR odtéká kapitál do zahraničí. Tuzemské ekonomice to škodí

13.02.2018 14:21

„V průběhu roku 2017 posílila koruna vůči euru o 5,5 %. Vzhledem k tomu, že v roce 2018 lze očekávat další posilování tuzemské měny, musí na tuto situaci reagovat i náš zahraniční obchod. Vyšší konkurenceschopnosti již nemůžeme dosahovat snižováním cen, ale naopak zvyšováním kvality,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Z ČR odtéká kapitál do zahraničí. Tuzemské ekonomice to škodí
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dnes Česká národní banka zveřejnila údaje o platební bilanci za rok 2017. Z dat je patrné, že posilující koruna má silný vliv na zahraniční obchod. Běžný účet přesto zůstává v přebytku 63,4 miliard korun, což je o 10,8 miliard korun více než v roce 2016. Sílící koruna nedělá radost českým exportérům. Ti již nadále nemohou posilovat svou konkurenceschopnost prostřednictvím snižování cen. Naopak se musí orientovat na zvyšování kvality výrobků.

Z platební bilance je patrné, že z České republiky odtéká velké množství kapitálu do zahraničí. Přímé investice dosahují záporné hodnoty 137,1 miliard korun. Zcela tristní je situace u reinvestice zisků, kde pasiva převyšují aktiva o více než 106,9 miliard korun, což představuje výrazné zhoršení proti roku 2016. Chybějící kapitál přitom zpomaluje rychlost, kterou Česká republika dohání země západní Evropy a v konečném důsledku vede k nízké mzdové úrovni.

„Česká republika musí zatraktivnit své podnikatelské prostředí, jinak se nepodaří zastavit odliv kapitálu do zahraničí. Chybějící kapitál zpomaluje růst naší ekonomiky a v konečném důsledku vede i k nízkým mzdám,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Ministerstvo pro místní rozvoj přenáší povinnost ze státu na vlastníky bytů

16:43 Rudolf Mládek: Ministerstvo pro místní rozvoj přenáší povinnost ze státu na vlastníky bytů

Vilém Frček z Ministerstva pro místní rozvoj reagoval na můj kritický článek, a protože se ve svém v…