Svatopluk Otava: Přežil snad Pavel Šafr chemický útok novičokem…?

08.05.2018 9:10

No, pokud ano, jistě se muselo jednat o nějakou tu humánní, v Anglii vyšlechtěnou formu (snad F 24), kterou byl patrně otráven i pan Skripal. Člověk je po otravě i masívní dávkou (100-150 gramů, uváděly britské zdroje) sice zmatený, ale přežije. A že včera šéfcenzor, pardon…, šéfredaktor politicko-humoristického deníku Fórum 24 zmatený byl, o tom nelze pochybovat.

Svatopluk Otava: Přežil snad Pavel Šafr chemický útok novičokem…?
Foto: archiv Svatopluka Otavy
Popisek: Svatopluk Otava
reklama

Napřed to vypadalo „normálně“…

Těžko lze totiž vysvětlit jak se mohlo stát, že se do čirého extraktu denní porce antiruského i antizemanovského mixu pitominek mohl dostat docela objektivní, dokonce odborný článek na téma novičkok. V jednom čísle se tak přihodilo, že díky nepozornosti jinak vždy bdělého a ostražitého pana Šafra Fórum 24 vydalo materiál, kterým koneckonců usvědčilo řadu našich politiků a kompletní vlastní redakci z naléhavé potřeby vyhledat akutní psychiatrické ošetření. Věřte nebo ne, ve včerejším čísle se skutečně v jediném článku dovíte PRAVDIVÉ INFORMACE!

Je to šokující, ale je to tak. Přitom zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se parta veselých kladečů písemných blinkanců nějak zpronevěřovala svému každodennímu úkolu obveselovat inteligentnější část populace, např. voliče Miloše Zemana. Vůbec ne! Na první pohled opravdu běžná schizoidní dávka grafomanského a „intelektuálského“ plkání na obvyklé téma zlý Putin a ostudný Zeman.

Pravda vůbec není pravda a taky je jiná, taková fialová

Titulka patřila panu profesorovi Petru Fialovi, jenž už zcela bezelstně v písemné filipice vinil pana prezidenta z těžkého neumětelství ve vykonávání jeho prezidentství tím, že prý vůbec nechápe smyl politiky, poněvadž se rozhodl nejen hovořit o pravdě, ale také se pokouší ji hledat a nalezené veřejně pak ventilovat.

Pravda se přece neříká! Copak to Miloš Zeman neví? Vždyť je to tak ostudné, politicky přímo neúnosné a hlavně – jak to potom poškozuje naše zájmy v očích civilizovaného Západu..?! A co zavilý odpůrce „hodnot“ prezident Putin? Copak není prezidentovi Zemanovi známo, že pravdivými informacemi nejvíce slouží právě tomuto zloduchovi, jenž si ve svém asijském primitivismu na pravdě vybudoval vlastní kariéru? No, je toto vůbec možné…?

V podobném, leč ostřejším duchu se o pár literární perel dále zaskvěl vynikající žurnalistický pěšák Vilém Besser. Oč menší duchovní kapacita proti Fialovi, o to přímější, údernější tepání prezidentského počínání. V kostce lze shrnout asi takto: Prezident Zeman je lhář! Proč? Protože říká pravdu…!!!, (přece…, ehm…)

…a najednou zase pravda! A zase jiná?!

Takže zcela nenápadné vydání Fóra 24, člověk si mohl polechtat bránici tu i onde, nic nenasvědčovalo nastávající katastrofické situaci, ale stalo se tak. Najednou čtenář narazí na článek „Novičok očima chemika“ od RNDr. Luďka Zahradníčka, diplomovaného chemika s doktorátem z biochemie.

I pan doktor si ve svém náhledu na konání pana prezidenta neodpustil vlídné výtky ohledně dnes tolik propíranému rozdílu mezi výrobou a mikrosyntézou. Čili mezi uděláním a uděláním novičoku. Ale nakonec férově uvedl, že tolik vzývané „zásadní rozdíly v chemickém složení i účinnosti“ nervově paralytického jedu typu 230, 232 nebo 234 jsou fikce, sloučeniny se liší jen „přítomností jedné či dvou methylových skupin navázaných na základní molekulu nebo jejich absencí.“ Smrtelně účinné jsou všechny stejně. Jo – a vysledovat původního výrobce (či mikrosyntetika pozn. aut.) je zhola vyloučená věc. A taky vyrobit (či mikrosyntetizovat pozn. aut.) to svinstvo prý zvládne každá průměrně vybavená laboratoř s průměrně schopným chemikem.

Sallisburský novičkok neškodí. V malých kapkách ani v jakémkoli množství

„Ježíšikriste, dyť ten magor zpochybňuje Drábovou! Chápete to?! Drábovou!!!! Ředitelku všeho fyzikálního až jaderněfyzikálního, co tu máme!!! Dyť ona přece říká, že ty všecky dvěstějánevímkolikátky mají zásadní!, rozumíte – zásadní!!! rozdíly a že to v té Anglii určitě nemůže být to, co my tady nevyrábíme, ale jen mikrosyntetizujeme? A pak ničíme! Ničíme a vůbec, nikdy to tu nebylo! Tvrdí to BISka, kontráši a dokonce i ten pacholek Babiš jasně řekl, že to Zeman nepochopil!!!

Krucinál!!! – kdo to tam toho Zahradníčka vůbec pustil? Já?..., opravdu já…?, ale, no ale..., teda…, to kafe z tý Anglie bylo fakt nějaký divný, co to vlastně…? Jéžiši…!!! Sallisburský kafe!!! To vůbec neznám!!! Pomóóóc!, Pomóóóc!!! Otrávil mě Putin!!! Včera jsem ho potkal na Rašíňáku, když sem mazal do práce dělat cen…, ech korektury….!!!“

Beyonde - Believe! Věřte – nevěřte! Jde o skutečnost, či fikci? Opravdu byly poslední dva odstavce v uvozovkách dnešním ranním monologem zotavujícího se šéfredaktora Šafra? Dozvíte se na samém konci vykonstruované, debilně podávané a stále primitivněji rozdmýchávané „aféry“ s názvem Novičok a za vším hledej Rusa…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Třicet nádherných

12:01 Petr Hampl: Třicet nádherných

500 nebezpečných slov o poučení z vývoje západoevropských ekonomik