Svatopluk Stojan: Státní fondy a jejich potřebnost

16.08.2012 19:38 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad vydal tento týden závěry zprávy, která konstatuje, že čtyři státní fondy neplní svá poslání. Dále doporučuje jejich úplné zrušení nebo alespoň sloučení. Jistě je dobře, že takovou kontrolu prováděl, ale o funkčnosti a rychlosti státní správy vypovídá i skutečnost, že šetření prováděl v letech 2008 až 2009 a výsledky jsou na stole teprve nyní.

Svatopluk Stojan: Státní fondy a jejich potřebnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

Dvouapůlleté období vyhodnocování nikoho nepřekvapuje a ani žádnému z deníků, který se o výsledcích kontroly zmínil, nepřipadá poněkud dlouhé.

Každý podnik má zákonnou povinnost provést audit svého hospodaření do půl roku po účetní závěrce, aby alespoň některé nepravosti mohly být adresně vymahatelné. Po tak dlouhé době již zcela jistě nebude dohledatelná odpovědnost konkrétních osob, pokud ještě budou ve fondech sedět.

V současné době má naše země šest státních fondů; kontrole se zatím vyhnuly Fond dopravní infrastruktury a Pozemkový fond České republiky. Tři fondy byly v minulém desetiletí zrušeny. Jednalo se o Státní fond pro zúrodnění půdy, zděděný po minulém režimu, a známé fondy: národního majetku a dětí a mládeže. Pokud nám paměť slouží, nemusím připomínat skandály, které provázely zacházení s majetkem a finančními prostředky posledně dvou jmenovaných fondů. Prim v tom hrál Fond dětí a mládeže, jehož majetek byl z větší části hluboko pod cenou rozprodán různým spekulantům. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Bc. Hana Ančincová byl položen dotaz

Tou válkou proti nezisku myslíte neziskovky?

A nemyslíte, že redukce financí neziskovkám není na místě? Rozhodně tím nemyslím ti, co pomáhají potřebným, ale je tu spousta těch, co se třeba angažují politicky a ti by podle mě dotace fakt dostávat neměli.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Prezident porušuje ústavu

11:34 Jiří Paroubek: Prezident porušuje ústavu

Podle ústavy prezident jmenuje premiéra a na jeho návrh ministry. Může si vybrat jako premiéra kohok…