Svaz průmyslu a dopravy: Schválení podpory obnovitelných zdrojů je dobrá zpráva

28.11.2016 19:57

Evropská komise dnes vydala notifikační rozhodnutí schvalující podporu obnovitelných zdrojů v ČR uvedených do provozu mezi lety 2006 a 2012. Direktorát pro hospodářskou soutěž EK svým výrokem potvrdil, že prostředky vynakládané na finanční podporu drtivé části obnovitelných zdrojů energie v ČR byly a jsou vypláceny v souladu s evropským právem.

Svaz průmyslu a dopravy: Schválení podpory obnovitelných zdrojů je dobrá zpráva
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Oznámení znamená konec dlouhotrvajících sporů o legálnost či rozsah vyplácené podpory a zároveň konec nejistoty pro desítky tisíc investorů, jelikož díky rozhodnutí zanikají veškeré, byť domnělé, překážky pro vydání cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na příští rok, v nichž je výše podpory pro dotčené obnovitelné zdroje specifikována a bez kterých nelze legitimně očekávanou podporu vyplácet.

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) oceňuje úsilí, které Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s dalšími orgány státní správy v uplynulém roce věnovalo notifikačnímu řízení. Jeho zdárné ukončení přispěje ke stabilizaci sektoru obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů v ČR a vrátí důvěru v investiční prostředí desítkám tisíc podnikatelů nejen v energetice, ale také zemědělcům, obcím a bankovnímu sektoru.

Pro úplné vyřešení nejisté situace pro všechny podporované zdroje je nyní nutné dokončení tří zbylých notifikačních procesů tak, aby se předešlo opakování negativního vývoje z loňského roku, kdy se vydání klíčového cenového rozhodnutí neúměrně zdrželo a jen na poslední chvíli se podařilo předejít značným hospodářským ztrátám, ohrožení pracovních míst a nezvratnému poškození investičního prostředí ČR.

„Tak jako po celý rok opět vyzýváme všechny zúčastněné státní instituce v čele s MPO a ERÚ, aby v nasazeném úsilí a intenzivní komunikaci s Evropskou komisí nepolevovaly a co nejdříve věcně uzavřely všechna zbývající notifikační řízení. Teprve pak mohou mít dotčení investoři jistotu, že jejich projekty mají dlouhodobou budoucnost,“ řekla tisková mluvčí SP ČR Eva Veličková.

„Současně apelujeme na ERÚ, aby připravil a vydal cenová rozhodnutí pro podporu všech zákonem podporovaných zdrojů energie, včetně těch, u nichž nebude do konce roku notifikační řízení dokončeno,“ dodala Veličková.

Mezi dosud věcně neukončená řízení spadá například vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla, a to jak v provozech spuštěných v letošním roce, tak i provozech spuštěných před koncem roku 2015, čímž jsou ohrožena pracovní místa, ceny pro spotřebitele tepla, ale i plnění závazků ČR v oblasti úspor energie.

SP ČR bude nadále proces vypisování podpory vybraným zdrojům energie pozorně sledovat a při komunikaci se zainteresovanými orgány státní správy usilovat o maximální jistotu a předvídatelnost domácího investičního prostředí.

Dotace pro obnovitelné zdroje energie je určená pro provozovatele podporovaných zdrojů energie, kterými jsou vodní, sluneční a větrné elektrárny, biomasa, bioplyn nebo biologicky rozložitelný komunální odpad, druhotné zdroje energie a kombinovaná výroba elektřiny a tepla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O stárnutí a promarněných životech

21:37 Petr Hampl: O stárnutí a promarněných životech

Denní glosa Petra Hampla