Svetozár Plesník: Astana - jednání o urovnání konfliktu v Sýrii

11.01.2017 9:40

V syrském konfliktu nastal dlouho očekávaný zlom. Všechny strany jsou připraveny zasednout k jednacímu stolu v co nejširším složení. Chtějí diskutovat o možných způsobech řešení zdlouhavé a krvavé konfrontace současnosti nejen s přímými účastníky, ale i s těmi, kteří jsou jakýmkoliv způsobem zapojeni do tohoto konfliktu. Tento krvavý konflikt jsou účastníci připraveni řešit na neutrální půdě a jako nejvhodnější místo pro toto jednání se jeví hlavní město Kazachstánu Astana.

Svetozár Plesník: Astana - jednání o urovnání konfliktu v Sýrii
Foto: Svetozár Plesnik
Popisek: Bajterek

Jednání o urovnání konfliktu v Sýrii trvají  prakticky od jeho  samého počátku a to je více něž tři roky. Během této doby se měnily  formy  a platformy diskuse, jakož i složení účastníků jednání. Jednalo se v Lozann, Vídni a Ženevě.  Byly to tři roky neúspěšných pokusů o zastavení hrůz občanské války, které mají podle různých odhadů asi 400 tisíc obětí. Téměř sedm milionů Syřanů bylo nuceno opustit své domovy a stali se uprchlíky.

Samozřejmě suchá statistika nemůže ukázat všechny bolesti a hrůzy této války, zmrzačené osudy nešťastných dětí, které osiřely a truchlící matky, které přišly o své syny. Chcete-li pochopit plný rozsah syrské tragédie, musíte porovnat původní fotografie  měst  prosperující   země  Středního východu s aktuálními záběry. Ruiny a spáleniště.  Můžete se dohadovat, kdo je na vině. Ale měli bychom? Teď je důležité dát odpovědět na otázku, "Co budeme dělat?".  A to musí samozřejmě pochopit všechny strany, které se přímo nebo nepřímo zúčastnily tohoto konfliktu.

Připravenost podílet se na mírových rozhovorech projevili i zástupci oficiálních orgánů a umírněné opozice Sýrie, delegáti z Ruska, Turecka, Íránu, Saúdské Arábie a Kataru. Svou podporu, aby se jednání uskutečnilo v Astaně, vyjádřily Spojené státy americké, Čína a Organizace spojených národů. Upozorňuji, že tento návrh nepochází z Astany. Zájem o uspořádání mírových jednání na území Kazachstánu projevili prezidenti Ruska a Turecka v telefonickém rozhovoru s Nursultanem  Nazarbayevem. Kazašský prezident vyjádřil ochotu poskytnout prostor a všechny nezbytné prostředky a podmínky pro takové důležité jednání. V současné době se uvedené otázky projednávají na úrovni ministerstev zahraničních věcí výše uvedených států.

Proč Astana? Tato volba nebylo velké překvapení. Kazachstán je neutrální a absolutně politicky neangažován v syrské otázce. A to je velmi důležité pro všechny strany konfliktu. Kromě toho Kazachstán již několikrát vystupoval v roli „mírotvorce“. Astana sehrála velice významnou roli v normalizaci vztahů mezi Ruskem a Tureckem ve velice ostrém konfliktu kvůli sestřelenému ruskému letadlu.

Mimo jiné Kazachstán se stal velice důležitým prostředníkem při řešení problému íránského jaderného programu a opakovaně vyjádřil ochotu zorganizovat diplomatické platformy pro jednání s cílem vyřešit situaci v Donbasu. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem a  faktům odborníci očekávají, že „mezi-syrské“ rozhovory v Astaně budou úspěšnější, než setkání obdobného charakteru  v Ženevě, které někteří politici již bezostyšně nazývají  "nepovedlo se"(jednání končící  fiaskem).

Je třeba také poznamenat, že na teritoriu Astany se uskutečnila již dvě jednání. V  současné době se iniciuje  dokument pro všechny  dotčené strany, které se podílejí na urovnání syrské  krize  -  Astanská deklarace.

Musím se přiznat, že z těchto jednání, přestože jejich datum a organizační zabezpečení ještě nejsou  stanovené, očekávám mnoho  -  zastavení krveprolití a dosažení dohody mezi oficiálními institucemi Sýrie a syrské opozice. Pro obě strany konfliktu je Kazachstán  důvěryhodnou  zemí, významným hráčem na mezinárodní scéně, a proto je tady naděje, že tento dialog se konečně stane  důvěryhodným  a konstruktivním.

"Astana bude hrát klíčovou roli v tomto konfliktu, ale jistě ne poslední.  Tato konfrontace má trvalý charakter.  Jednání v Astaně bude mít samozřejmě velký význam, ale tento závažný konflikt se nevyřeší na jediném setkání. Podle mého názoru je nutné vytvořit stálou platformu pro další jednání a to bude problém", řekl ředitel ústavu dějin státního ministerstva školství a vědy Kazachstánu  Burkitbaj Ajagan.

Je těžké nesouhlasit. Ačkoli není vyloučeno, že v případě úspěchu prvního jednání tohoto formátu se může stát Astana a Kazachstán trvalou platformou pro mezinárodní dialogy obdobného charakteru.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

18:40 Petr Ježek: Drahoš nerozumí ekonomice ani politice

Konstatování, že nějaký člověk prokazuje svou nepoučenost v oblastech ekonomiky a politiky, by v prů…