Svetozár Plesník: Hlavní město Kazachstánu letos oslaví 20 let od svého založení

31.05.2018 9:53

Obyvatelé Kazachstánu budou letos oslavovat 20. výročí založení hlavního města své země - Astany. U Kazachů je každé datum, které má něco společného s Astanou, velice „zvláštní“.

Svetozár Plesník: Hlavní město Kazachstánu letos oslaví 20 let od svého založení
Foto: Svetozár Plesník
Popisek: Kazachstán
reklama

Uvedené hodnocení není přehnané. Dějiny vzniku hlavního města si studenti připomínají ve školách, zaměstnanci ve státních úřadech. Oslavám se věnuje film, informují o něm žurnalisté, o Astaně se píšou i poetické básně.

Astana je mladé hlavní město a letos bude oslavovat již 20. výročí od svého založení. Mnozí lidé však stále diskutují o účelnosti přesunu hlavního města z Almaty do Astany. Dnešní hlavní město Kazachstánu se nachází uprostřed stepi ve velice těžkých klimatických podmínkách. Za 20 let budování a modernizace bývalého Celinogradu (Akmoly) v Astanu však kazašské úřady dokázaly vyřešit i  tuto otázku vytvořením "zeleného pásu" kolem hlavního města tak, aby chránil  město před  působením větrů a zimy.

Samozřejmě, že Astana není zajímavá jenom vybudováním tzv. “zeleného pásu“. Je velice důležité říct, že za  20 let byl stát schopen vytvořit ve stepi velice moderní  metropoli – je to jedno s tajemství prezidenta Nazarbajeva. Není žádným tajemstvím, že se Astana stala velice významným městem díky politické podpoře a správnému politickému rozhodnutí leadera Kazachstánu. Nová moderní metropole se v souladu s rozhodnutím vedení státu stala symbolem Kazachstánu a demonstruje světu moderní, i když mladou, ale nezávislou zemi, budovanou  v souladu s historickými tradicemi. Tato úloha byla víc než ambiciózní, ale Kazachstán se s ní vypořádal a nyní po 20 letech je možné dokázat  čísly a fakty její úspěšnost.

V loňském roce bylo v hlavním městě Kazachstánu - prvním v celém postsovětském prostoru - uspořádána mezinárodní výstava EXPO, která se zabývala vývojem  "zelených" technologií. Toto téma je velice indikativní: Kazaši aktivně zavádějí  získané zkušenosti při budování a rozvoji moderní ekonomiky  v Astaně. Astana se následně stává odrazovým můstkem pro rozšiřování všeho nového a následně  se prověřené zkušenosti  zavádějí po celé zemi.

Očekává se, že v příštích letech bude mít  hlavní město Astana  milión obyvatel a jeho rozvoj a růst bude tzv. "moudřejší". Na nedávném ekonomickém fóru v Astaně primátor  hlavního města Aset Isekešev uvedl, že v budoucnosti se Astana stane globálním městem a vzhledem k jeho  dosavadnímu vývoji a uskutečněné transformaci jako celku věří, že uvedené ambiciózní plány budou dosaženy.

Jako svůj vzor si kazašské orgány vzali Singapur a Dubaj. Na stejném  fóru,  které se konalo v Astaně 18. května, vedení města informovalo o skutečnosti, že se jim  podařilo vrátit investorům  všechny prostředky investované do jeho výstavby - více než 2 biliony tenge, což je více než 6 miliard US dolarů. Je tedy jasné, proč se Astana nazývá lokomotivou rozvoje kazašské ekonomiky. S výstavbou nového hlavního města a příchodem nového kapitálu se zvýšila produktivita  zpracovatelského průmyslu a  nastal tzv. domino efekt. V Astaně se neustále staví nové objekty. Orgány města se snaží maximálně uvolnit rozpočet  a přilákat tak vhodné  investory.

Oficiální internetové stránky kazašské vlády zveřejnily následující údaje: za 26 let nezávislosti  bylo do země investováno  přibližně 300 miliard US dolarů. To je více než 70% celkových investic do všech zemí střední Asie. Mezi největší investory patří  Nizozemsko, USA, Švýcarsko, Francie, Velká Británie, Rusko, Itálie, Japonsko, Belgie a Kanada. Z celkové investice do Republiky Kazachstán bylo cca 20 miliard US dolarů investováno do výstavby a rozvojehlavního města Astany. Nemusím zdůrazňovat, že přilákání investorů do země je úkol celostátního charakteru.

Vybudováním Astany Nursultan Nazarbayev poukázal na schopnosti své země, na ambicióznost zadaných projektů a především schopnost rychle a správně řešit zadané úkoly. A to není jenom otázka ekonomických ukazatelů, které jsou samozřejmě důležité a sledu čísel dokládajících soudržnost myšlenek vedení země, ale i poselství, které Kazachstán vysílá světu. Astana je město světového významu. Plní globální úkoly: uspořádalo mezinárodní výstavu EXPO, organizuje mezinárodní hospodářské summity a stojí za to podívat se na skupinu světových leaderů, kteří do Astany přicházejí.

Hlavní město Kazachstánu se v loňském roce stalo platformou mírových rozhovorů o Sýrii, přičemž je třeba poznamenat, že to nebyla iniciativa kazašských představitelů. V Astaně se uskutečnilo velice důležité jednání a hlavní město přivítalo všechny účastníky syrského procesu. Tato skutečnost se může jevit jako ukazatel důležitého statusu kazašského hlavního města a hlavně důvěryhodnosti leadera  této země.

Není žádným tajemstvím, že na úspěchu dohod v moderní politice se podílí také  konkrétní osobnosti jednajících stran. Prezident Nazarbayev získal obraz moudrého leadera - takový status si získal leader Kazachstánu. V mnoha případech se Nazarbajevova autorita stává důležitým a rozhodujícím faktorem.

Součastná správa země a jejího kapitálu udělala z Astany hlavní město mezinárodního finančního centra. Po skončení Expa je tady další globální úkol, který je však téměř vyřešen. Před několika dny v Astaně oznámili, že finanční centrum "Astana" zaregistrovalo 13 společností, 20 společností podalo žádost o vstup do IFC, do konce roku má IFC plán přijat dalších 100 společností  a do tří let plánuje přijetí cca 500 společností. Podle primátora hlavního města Aseta Isekeševa je IFC dalším impulsem pro rozvoj Astany, aby se stala  globálním městem v politickém i mezinárodním měřítku. Ekonomicky se však Astana dlouhodobě nazývá úspěšným obchodním projektem. Orgány města a státu  plánují vytvořit symbiózu - kombinující ekonomické úspěchy s rozvojem kulturního života hlavního města, dávat  přednost zejména pohodlí, komfortu a bezpečnosti hlavního města. Při pozorování 20-letého vývoje společnosti v Astaně se domníváme, že splnit takový úkol je zcela reálný.

JUDr. Svetozár Plesník

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

21:46 Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

Ve veřejné osobní dopravě se rozestupy 2m a občas ani roušky nedodržují. Zmizela i desinfekce, která…