My, níže podepsaní občané České republiky, se obracíme na představitele, členy a sympatizanty Sudetoněmeckého krajanského sdružení.
Rádi bychom vyjádřili potěšení nad tím, že se Váš sjezd poprvé uskuteční v České republice. V naší zemi jste vítáni. Zároveň nás hluboce mrzí, že Vám někteří naši spoluobčané dávají najevo nepřátelství, nedůvěru či odmítání. Takové postoje nepovažujeme za výraz sebevědomého vztahu k vlastní historii, nýbrž za důsledek čtyřiceti let nenávistné komunistické propagandy.
Domníváme se, že po desetiletích vzájemného odcizení nastal čas pokračovat v cestě smíření, porozumění a otevřeného dialogu mezi Čechy a sudetskými Němci. Jakkoli byly naše společné dějiny poznamenány tragédiemi, nespravedlnostmi i utrpením na obou stranách, žijeme spolu v jednom evropském domě a jsme si příbuzní kulturně, historicky i hodnotově. Společně toužíme po smíření a konstruktivní spolupráci. A jako příbuzní v jedné širší rodině si dokážeme odpouštět. Nelze změnit minulost, ale lze změnit způsob, jakým o ní přemýšlíme a jak ji předáváme budoucím generacím.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku


