Pavel Šafr a kolektiv: U nás jste vždy vítáni. Otevřený dopis občanů ČR účastníkům sudetoněmeckých dnů v Brně

09.05.2026 9:30 | Monitoring
autor: PV

Petice občanů na podporu konání sudetoněmeckých dnů v Brně.

Pavel Šafr a kolektiv: U nás jste vždy vítáni. Otevřený dopis občanů ČR účastníkům sudetoněmeckých dnů v Brně
Foto: Repro Youtube
Popisek: Šéfredaktor Fora24, Pavel Šafr

My, níže podepsaní občané České republiky, se obracíme na představitele, členy a sympatizanty Sudetoněmeckého krajanského sdružení.

Rádi bychom vyjádřili potěšení nad tím, že se Váš sjezd poprvé uskuteční v České republice. V naší zemi jste vítáni. Zároveň nás hluboce mrzí, že Vám někteří naši spoluobčané dávají najevo nepřátelství, nedůvěru či odmítání. Takové postoje nepovažujeme za výraz sebevědomého vztahu k vlastní historii, nýbrž za důsledek čtyřiceti let nenávistné komunistické propagandy.

Domníváme se, že po desetiletích vzájemného odcizení nastal čas pokračovat v cestě smíření, porozumění a otevřeného dialogu mezi Čechy a sudetskými Němci. Jakkoli byly naše společné dějiny poznamenány tragédiemi, nespravedlnostmi i utrpením na obou stranách, žijeme spolu v jednom evropském domě a jsme si příbuzní kulturně, historicky i hodnotově. Společně toužíme po smíření a konstruktivní spolupráci. A jako příbuzní v jedné širší rodině si dokážeme odpouštět. Nelze změnit minulost, ale lze změnit způsob, jakým o ní přemýšlíme a jak ji předáváme budoucím generacím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Někteří se snaží převracet historii, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 09.05.2026 9:59:38
Německé menšiny byly považované za možný zdroj vzniku 3. svět. války a zdroj konfliktů. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto na konferencích Teherán 1943, Jalta - únor 1945, Postupim o odsunu Němců z států Evropy. Výrazně k tomu přispěly i plány Němců na vyhlazení Slovanů jako podřadné rasy, které se objevily již po obsazení P.olska a dále byly upřesňované na 25 let dopředu. Češi měli být poněmčeni nebo odsunuti za Ural. Jen díky porážce německého nacismu se plány neuskutečnily. Rozhodnutí velmocí byl nezbytný krok, jak zajistit mír v Evropě. Odsuny probíhaly z řady států Evropy, nejsou výmyslem prezidenta Beneše, ale snahou mezinárodního společenství zabránit Němcům k opětovnému využití menšin k rozpoutání války.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.