Budoucí saúdský vladař Muhammad bin Salmán, toho času těsně po dvoutýdenní návštěvě USA a nově ve Francii, v rozhovoru pro Time konstatoval, že syrský Bašár Asad „zůstane u moci. Mám ale za to, že je v Bašárově zájmu, aby nenechal Íránce dělat si (v Sýrii) co chtějí,“ dodal. Saúdská Arábie až dosud trvala na „změně režimu“ v Sýrii, ale nyní MbS dokonce přiznává, že v tamní válce „některé skupiny ze Saúdské Arábie ilegálně financovaly i teroristické skupiny“, byť taková přiznání přicházejí více méně z donucení, neboť v době, kdy už i americké analýzy odhalují jasné spojení mezi Saúdy a Daešem. A najednou do toho „Bašár zůstává“! Svým způsobem je to jako přiznání porážky, i když je vcelku jasné, že tvrdohlavý korunní princ se jen tak lehce nevzdává a jde si za svým hlava nehlava – vždyť nechal do domácího vězení zavřít i svou vlastní matku, protože se obával, že by mu mohla házet klacky pod nohy při jeho vzestupu k moci.
Přesto, že je MbS velký fanda autokracie a jako takový by si rád získal mocnou americkou ochranu (především před svými vlastními poddanými), v saúdské zahraniční politice se přece jen cosi pragmaticky mění. I ze Spojených států MbS oznámil zájem o dlouhodobou energetickou alianci s Ruskem, zatímco v Číně se zrovna v těch dnech namísto petrodolarů začalo za ropu platit v jüanech. Jinými slovy, politiku MbS nutně předurčuje saúdská realita – vysokých a stabilních cen ropy dosáhne spíš spoluprací s Ruskem a Východem obecně než se Spojenými státy, byť petrodolar je stále ještě páteří americké ekonomiky i světového finančního systému.
Bez významu není nejspíš skutečnost, že své názory MbS ventiloval už po oficiálních rozhovorech s Donaldem Trumpem a šéfem Pentagonu Jamesem Mattisem, a Asadovo „uznání“ zmínil krátce, co Trump na shromáždění v Ohiu oznámil „brzký odchod ze Sýrie“, protože prý chce konečně „začít s obnovou“ Ameriky.
A právě toto Trumpovo prohlášení jako by měnilo „pravidla hry“ víc, než se na první pohled může zdát.
Domluvit se s Asadem?
Podle agentury AP Donald Trump svým poradcům oznámil, že už mu se „syrskou operací“ dochází trpělivost, a tak by chtěl mít oněch asi dva tisíce vojáků z „mise“ v Sýrii doma do půl roku, tedy někdy do října. V plánu je prý napomoci Republikánské straně, aby do Kongresu vysílala své zástupce na vlně „vítězství nad Daešem“ a „návratu našich“ domů. Tato taktika v zásadě evokuje postup Baracka Obamy, který v roce 2011 rozhodl o odsunu vojáků z Iráku, což následující rok Demokratům umožnilo jít do voleb s hesly o pomalém „odcházení“ z válek… Jistě, Obama chtěl v roce 2010 „odcházet“ i z Afghánistánu, ale než se nadál, „jeho“ generálové ho donutili kývnout na slavnou „surge“ a dnes mají USA v Afghánistánu zase už nějakých 14 tisíc vojáků, přičemž i Trump se z původního „odmítače“ proměnil v současného „fandu“ tamního „konfliktu bez konce“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
USA , Sýrie , Turecko , Saúdská Arábie , Asad , Spencerová
autor: PV
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…