Tereza Spencerová: Je referendum v Itálii začátkem konce eurozóny?

05.12.2016 16:17 | Zprávy

Velkou neznámou zůstává, jak na italské referendum zareagují bruselské špičky, nebo zda budou s to alespoň poctivě popsat příčiny unijní krize. Bez definice problému a přiznání chyb řešení nalézt nelze.

Tereza Spencerová: Je referendum v Itálii začátkem konce eurozóny?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Jen pár dní poté, co se šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vyslovil proti pořádání referend týkajících se Evropské unie „nejen kvůli obavám o jejich konečný výsledek, ale i proto, že přidají další kontroverze k těm, které se už v srdci EU hromadí“, přiznal italský premiér Matteo Renzi porážku v referendu o ústavních změnách, s nímž spojoval další pokračování své vlády. Nedělní vítězství eurooptimistů v rakouských prezidentských volbách tím z hlediska Bruselu notně ztrácí na lesku a s ohledem na pravomoci hlavy rakouského státu se stává čistě symbolickým.

Voliči rozhodovali o navržené změně volebního systému do Senátu, kterou už schválil parlament. Politický systém by tak přestal být dvoukomorový a základní legislativu a kroky vlády by nově schvalovala pouze dolní komora parlamentu. Ze Senátu by stala Sněmovna regionů a měst s omezenou a přesně stanovenou pravomocí a bez práva veta.

Proměna Senátu byla součástí širší reformy volebního systému, kterou Matteo Renzi razil už od svého nástupu do čela vlády v roce 2014. Itálie má totiž dokonale symetrický parlamentní systém, v němž mají obě komory parlamentu naprosto shodné pravomoci. Výsledkem tak v praxi bylo „přehazování“ zákonů z jedné komory do druhé a faktické pravidelné ochromení systému, v němž vlády měly jen jepičí život, neboť jen obtížně prosazovaly svou agendu.    

Konec eura?

Referendum, v němž voliči odmítli Renziho reformy, tak Itálii na první pohled vlastně jen uvrhlo do další politické krize, ale tak prosté to není: V předčasných volbách by se totiž k moci mohly dostat strany, které otevřeně mluví o vystoupení z Unie. A co hůř, kdysi vysmívané protestní Hnutí 5 hvězd má dnes (podle různých průzkumů) podporu stejnou, jako vládní Renziho sociální demokraté, nebo dokonce vyšší – hlas by mu dala více než třetina Italů. A už když v létě ovládlo 19 z 20 magistrátů italských měst včetně Říma nebo Turína, Hnutí oznámilo, že v případě vítězství v parlamentních volbách, vyvede Itálii z eurozóny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…