Tereza Spencerová: Nové ruské jednotky dorazí do Sýrie příští týden

22.06.2016 7:30 | Zprávy

Ruské nálety na proamerické rebely naznačují, že USA jsou postaveny před volbu – buď dále ochraňovat Al Kajdu a současně jít do přímého střetu s Ruskem, nebo změnit politiku v Sýrii.

Tereza Spencerová: Nové ruské jednotky dorazí do Sýrie příští týden
Foto: Archiv TN
Popisek: Obrázky ze Sýrie před 20 lety

V syrské válce začíná všem docházet trpělivost. Minulý týden „došla“ americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu, který se rozčílil nad ruským postupem, byť vzápětí od silných slov upustil, nejspíš jen proto, aby nyní považoval nápad s americkým vojenským útokem proti Damašku za „dobře zpracovanou“. (Michele Flournoyová, potenciální ministryně obrany v potenciální administrativě Hillary Clintonové, už potvrdila, že Asad bude odstraněn, i kdyby to mělo znamenat „omezený vojenský nátlak“, jak se agresi také může říkat.)

Trpělivost došla také Íránu. Na jedné straně sice od amerického Boeingu koupí stovku dopravních letadel pro Iran Air, na straně druhé už ale odmítá americké protahování války v Sýrii opakovanými požadavky na ochranu Al Kajdy a přidružených „umírněných“ teroristů. Už při nedávném jednání s ministry obrany Ruska a Sýrie, které si do Teheránu pozval jejich íránský kolega Hosejn Dahkán, podle íránských médií svým spojencům připomněl, že syrský konflikt je výsledkem „expanzionistické a agresivní“ politiky USA, Saúdské Arábie, Izraele a některých dalších zemí, že USA a jejich spojenci nemyslí svou válku proti terorismu vážně, že v běhu už je „nebezpečné spiknutí“, které má destabilizovat region, podnítit separatismus a podkopat syrskou národní svrchovanost, že Írán soustavně „všemi způsoby bojuje proti terorismu“ a vytrvá i do budoucna, a že Teherán celou schůzku svolal z potřeby zaujmout „rozhodnou, rychlou, všeobjímající a koordinovanou akci“ proti teroristickým skupinám. Čili, Írán po Rusku chce, aby přestal poskytovat Spojeným státům v Sýrii různými dohodami o příměří čas na to, aby různé teroristické síly získávaly čas konsolidovat a posilovat své řady, shrnuje v rozsáhlé analýze ruský Kommersant.

Trpělivost (pod tlakem Íránu?) vzápětí „nahlas“ došla i Rusku, byť svým způsobem Moskva tento pocit ventiluje už několik týdnů. „Američané říkají, že stále nejsou s to oddělit ´dobrou´opozici z pozic ovládaných Frontou al Nusrá, a že na to budou potřebovat další dva tři měsíce,“ prohlásil nyní ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Získávám dojem, že je to hra a že chtějí v nějaké formě udržet Frontu al Nusrá a později ji použít ke svržení (Asadova) režimu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…