Tereza Spencerová: Obama s Putinem o Sýrii prý „věcně“, ale detaily jsou tajné

30.09.2015 20:30 | Zprávy

První plnohodnotná schůzka Baracka Obamy s Vladimirem Putinem po dvou a půl letech se protáhla, oproti plánovaným 55 minutám trvala o více než půl hodiny déle.

Tereza Spencerová: Obama s Putinem o Sýrii prý „věcně“, ale detaily jsou tajné
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Pohled na realitu ve světě nemůže být pro prezidenta USA z nejveselejších. Protahující se ukrajinská krize zašla do slepé uličky, v níž dnes už i NATO nutí Kyjev, aby začal konečně dodržovat Minské dohody z letošního února, šéf aliance připouští, že snahy izolovat Rusko nemají smysl vzhledem k jeho postavení v Radě bezpečnosti OSN, zatímco Kyjev dál každý den vydává na válku na východě země pět milionů dolarů, které ovšem nemá, a i dodávky ruského zemního plynu – i při zlevněné ceně -- za Kyjev Moskvě fakticky musí platit EU. Pohled na Sýrii není o nic optimističtější. Ačkoli Barack Obama ve svém projevu na půdě Valného shromáždění OSN prohlásil, že se Putin svou podporou Asadovu režimu usiluje o „temnější svět, svět bez řádu“, musel vědět, že německá kancléřka je připravená k otevřeným rozhovorům s Asadem, čímž jasně přiznává, že přežití vlády v Damašku je jednou z cest, jak zachránit Evropu před přívalem uprchlíků a koncem veškerých unijních hodnot a výdobytků. Ve stejné době Pentagon konečně přiznal debakl s výcvikem „umírněných“ syrských rebelů a celý program oficiálně vzdal, současně s lehce potupnou rezignací Johna Allena, Obamova zvláštního koordinátora „boje proti Islámskému státu“. Jak podotýká americký týdeník Time, Putin mohl zkrátka na jednání s Obamou přijít s okřídlenou větou „Nerad to říkám, ale já vám to říkal“.

Je přitom zřejmé, že americko-ruská spolupráce je v současnosti klíčová pro řešení takových – i pro Evropu životně důležitých – konfliktů, jakými jsou Sýrie, Libye, potažmo Jemen. Zda se ovšem Obama s Putinem nějak v protichůdných názorech sblížili, zůstává nejasné. Putin svá jednání s Obamou označil za „velmi přínosné a upřímné“, přičemž přetrvávají „neshody, které se ale budou řešit“, přičemž podrobnosti si nechal pro sebe. Vyloučil ale pozemní vojenské operace v Sýrii, připustil jen, že „Rusko zvažuje“, že se přidá k bombardování Daeše v Sýrii, ovšem na rozdíl od Západu jen v „rámci mezinárodního práva“, tedy se souhlasem Rady bezpečnosti OSN a syrského prezidenta Bašára Asada. V rámci rozhovoru, který americká strana označila za „věcný“, prý s Obamou jednali o způsobech, jak posílit „ty, kdo bojují proti Islámskému státu“. V praxi je řeč především o vládní syrské armádě a Kurdech, nicméně přímá americká pomoc Damašku je nejspíš zatím čímsi, co Washington – přinejmenším oficiálně – přijmout nemůže, aniž by otevřeně přiznal, že jeho politika v Sýrii v posledních čtyřech letech byl jeden velký a tragický omyl. O tématu ale budou obě země jednat dál, a to na úrovni ministerstev obrany, přičemž podle Putina nastala s Obamou shoda v „porozumění zesílit součinnost mezi Ruskem a USA“ v boji proti terorismu; Pentagon mezitím ale přestal předávat zpravodajské informace Iráku, protože se Bagdád spolu s Ruskem, Íránem a Sýrií zapojil do „informačního“ centra boje proti Daeši.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.