Tereza Spencerová: Obamova smlouva TTP před klinickou smrtí

03.08.2015 21:33 | Zprávy

USA mají necelé dva týdny na to, aby byla dohoda TTP podepsána, neboť poté ji už americký Kongres nestihne ratifikovat ještě v roce 2015. A pokud se tak nestane, může se celý proces protáhnout až do roku 2018 a velmi pravděpodobně i zkrachovat úplně.

Tereza Spencerová: Obamova smlouva TTP před klinickou smrtí
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

S napětím očekávané páteční vyvrcholení poslední fáze jednání o „americkém“ Transpacifickém partnerství (TTP) kýžený úspěch Baracku Obamovi nepřineslo. Po pěti letech příprav měla být na Havajských ostrovech podepsána dohoda o totálním zrušení obchodních bariér, ale místo ní účastníci mluví o zabřednutí do slepé uličky.

TTP se účastní 12 zemí – vedle Spojených států jsou to Austrálie, Brunej, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam (který ovšem už mezitím vstupuje do ruské Euroasijské ekonomie unie). Dohromady tyto státy představují 40 procent světového HDP a čtvrtinu globálního exportu, přičemž jejich dohoda měla světové ekonomice podle amerických propočtů dodat 300 miliard dolarů (přičemž dvě třetiny adekvátního růstu HDP mají připadnout na USA a Japonsko). Namísto podpisu smlouvy nicméně závěrečné prohlášení ministrů konstatuje, že při „produktivních jednáních“ bylo dosaženo „významného pokroku“, nicméně bude ještě zapotřebí „další práce“ k řešení „omezeného počtu otázek“.

V tomto směru ale panuje řada nejasností. Například australský ministr obchodu Andrew Robb prohlásil, že smlouva je dojednaná z 98 procent, přičemž vinu za to, že stále existují rozpory, hodil na Spojené státy, Japonsko, Kanadu a Mexiko, které podle něj odmítají kompromisy výhodné pro všechny. Hlavními spornými body jsou podle něj vývozy automobilů, cukru a mléčných výrobků. Jeho japonský kolega Akira Amari má za to, že vše lze vyřešit „během jednoho dalšího setkání“, nejlépe ještě koncem srpna, ale malajsijský ministr obchodu Mustapa Mohamed prohlašuje, že „k dořešení zbývá problémů ještě mnoho“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

11:50 Vladimír Ustyanovič: VZP neboli velké zpravodajské podvody

Během posledních desetiletí může zveřejněným zprávám tajných služeb, zejména západním, věřit buď jen…