Tereza Spencerová: Sbližuje se Pravý sektor s rebely z Donbasu?

24.07.2015 20:49 | Zprávy

Spor Pravého sektoru s vládou ze všeho nejvíc vypadá jako střet dvou boxerů v klinči, z nichž ani jeden nemůže zvítězit.

Tereza Spencerová: Sbližuje se Pravý sektor s rebely z Donbasu?
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Kyjevská vláda se snaží vyvolávat dojem, že ozbrojený konflikt v Zakarpatí je ze všeho nejvíc jen mafiánským střetem o přerozdělení zisků ve zločinecko-politickém mocenském pavouku, nicméně nabízí se i jiný pohled. Podle některých analýz je totiž jádrem pokračující spor o to, komu vlastně „patří Majdan“ – byl sice organizovaným vyjádřením frustrace z korupce a touhy po integraci do EU, ale už v lednu 2014 skutečnou iniciativu dalšího vývoje od střední třídy převzali radikální nacionalisté ze západu Ukrajiny. Kontrolovali mnohé tamní regiony, ovládli zbrojní arzenály policie i armády v regionu a zamířili s nimi na Kyjev ke střetu s vládou prezidenta Janukovyče. Významnou vypovídací hodnotu má v tomto směru probíhající soud proti dvěma příslušníkům oddílu Berkut, kteří jsou viněni z vraždy 39 demonstrantů na Majdanu – během soudu totiž vycházejí na povrch fakta svědčící o tom, že nejméně 16 lidí bylo zastřeleno stejnou municí ze střechy majdanovci ovládaného hotelu Ukrajina a dalších 10 obětí prokuratura do svého seznamu ani nezařadila, byť byli zastřeleni ve stejnou dobu a na stejném místě.

Když pak byli – po Janukovyčově svržení – do čela státu dosazeni politici typu Arsenije Jaceňuka nebo Olexandra Turčynova, zatímco lídr banderovské Svobody Oleh Ťjahnibok byl „upozaděn“, radikálové se „probudili“ ze snů o vítězné revoluci a začali mluvit o revoluci zrazené a ukradené. Na její obranu se nejhlasitěji postavil Pravý sektor a v rámci tohoto svého „poslání“ se často dostával do střetů se státními úřady nebo policií, na což reagoval vcelku monotónně, a to pohrůžkami novým pučem a svržením vlády. A Kyjev nikdy nebral taková varování na lehkou váhu – loni v srpnu například lídr PS Dmytro Jaroš dal ministerstvu vnitra ultimátum 48 hodin na propuštění jeho obžalovaných ozbrojenců, jinak prý zahájí pochod na Kyjev. Druhý den akci odvolal s tím, že jeho požadavky byly splněny.

V aktuálním střetu s vládou dává Pravý sektor jasně najevo, že prezidenta Porošenka a jeho kabinet nebere vážně. Když například Porošenko v důsledku „mukačovské krize“ přikázal okamžité odzbrojení všech nevládních politických sil, Pravý sektor uposlechnout odmítl. Svůj mandát opírá „o vůli národa“, která je prezidentské moci nadřazena, prezident prý beztak mluvil jen o „ilegálních“ ozbrojených skupinách, což se na Pravý sektor nevztahuje, a hlavně, na Ukrajině beztak žádné zákony neplatí, a proto bojovníci PS zbraně mít musejí, aby se mohli ve všem tom chaosu ubránit. A k tomu na svém nedávném sjezdu PS pohrozil „změnou režimu prostřednictvím revoluce“, přičemž oznámil, že se nebude účastnit voleb – namísto nich uspořádá celonárodní referendum o nedůvěře prezidentovi, vládě a parlamentu. Dmytro Jaroš sice tvrdí, že nová revoluce by měla být pokojná, oficiální mluvčí PS Arťom Skoropadský ale chladně dodal: „V případě revoluce ukrajinský prezident a jeho společníci nebudou s to uprchnout ze země, jak to udělal prezident bývalý. Nemohou čekat nic jiného, než popravu v nějakém temném sklepě, rukou mladých ukrajinských vojáků nebo příslušníků Národní gardy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Ukrajina , Spencerová

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.