Tereza Spencerová: Smlouva s Tureckem. EU prodala své hodnoty a stejně prohrála

04.05.2016 10:12 | Zprávy

EU se ocitla v klasické Hlavě 22: Při nedohodě s Tureckem může Ankara do Evropy vypustit vlny migrantů, zatímco při dohodě s Tureckem bude konečný výsledek stejný, jen se z Turecka může na pochod vydat (v nejhorší variantě) až třicet milionů Turků.

Tereza Spencerová: Smlouva s Tureckem. EU prodala své hodnoty a stejně prohrála
Foto: topfly.cz
Popisek: Turecko

Není to zase až tak dlouho, kdy Paříží pochodoval VIP průvod evropských i jiných politiků s heslem „Je suis Charlie!“ Tehdy se ještě obhajovala „svoboda“ západních médií, konkrétně svoboda urážet islám. V čele průvodu kráčela německá kancléřka Angela Merkelová. Mohla si to dovolit, nejspíš proto, že migrační vlna ještě nebyla hlavním tématem a možná si navíc i myslela, že případně vše dokáže zvládnout.

O rok a pár měsíců později je vše jinak. Turecký prezident Recep Erdogan mezitím šikovně nasměroval davy migrantů na starý kontinent, a svoboda projevu – jedna ze základních evropských hodnot – je tatam nejen teoreticky, ale i prakticky. Německý satirik Jan Böhmermann přesně v duchu Charlie Hebdo v televizi ZDF přednesl „báseň“, v níž obvinil tureckého prezidenta z porušování lidských práv a obvinil ho z pedofile, zoofilie a všeho možného. Erdogan se rozčílil, ale žádné „Je suis Jan“ už nenásledovalo, naopak – při vyhlídce na možnou další migrační vlnu z Turecka kancléřka Merkelová kývla na soudní žalobu proti Böhmermannovi. „Naporcovala mě na filátka a předložila despotovi k čaji,“ shrnuje svou situaci Böhmermann.

Po tomto „úspěchu“ turecká vláda „rozšířila bitevní pole“ – zákaz vstupu či rušení akreditací se dotklo několika německých, amerických nebo ruských novinářů. Nizozemská novinářka Ebru Umarová byla v Turecku nakrátko zadržena a její byt v Rotterdamu vyloupen, přičemž se ukázalo, že turecký konzulát v Rotterdamu oběžníkem vyzývá turecké organizace v Nizozemsku, aby upozorňovaly na projevy protierdoganovské kritiky. Švýcarské úřady pak podle Ankary měly zrušit výstavu fotografií, která dávala Erdogana do souvislosti se smrtí třináctiletého chlapce, kterého policie zabila v roce 2013 při rozhánění demonstrací v istanbulském parku Gezi. Ve Švédsku turecké velvyslanectví požadovalo zrušit vysílání dokumentárního filmu o genocidě Arménů, následovala polemika kolem projektu Drážďanského symfonického orchestru nazvaného Aghet, což v arménštině znamená „katastrofa“, v jejímž rámci turecká strana požadovala, aby EU odvolala svou dotaci projektu o arménské genocidě. Bruselské úřady reagovaly tím, že otázka financování je prý už uzavřena, zároveň ale vyzvaly managera orchestru, aby „zmírnil text“ a přestal používat pojem „genocida“. Mimochodem, americký Wall Street Journal ve stejné době otiskl celostránkový inzerát popírající tureckou genocidu Arménů a stejná kampaň na billboardech zkrášlila největší americká města…

Pro Recepa Erdogana nejsou takové postupy ničím novým. Už v roce 2003 zažaloval turecký deník Cumhuriyet za otištění své karikatury, a ačkoli tehdejší soud prohrál, loni koncem roku nechal vedoucí redaktory listu uvěznit za to, že „vyzradili státní tajemství“ zveřejněním dalších údajů o tureckých dodávkách zbraní Daeši, což je už dnes ovšem veřejným „tajemstvím“. Následovalo „převzetí“ redakce kritického deníku Zaman, v němž (a v sesterském listu Cihan) přišlo o práci na 400 redaktorů, před pár dny byli po více než ročním soudním procesu na dva roky vězení odsouzeni dva novináři za zveřejnění karikatur z Charlie Hebdo… Celkem je v Turecku „v běhu“ bezmála dva tisíce žalob proti novinářům, umělcům nebo i obyčejným občanům obviněným z urážky prezidenta nebo členů jeho rodiny, další stovky lidí čelí žalobám za orwellovské „myšlenkové zločiny“…  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…