Tomáš Krystlík: Z Peroutkova článku o Hitlerovi, o kterém se zmínil Miloš Zeman

20.02.2015 19:28

Posuďte sami, zda Miloš Zeman měl pravdu, když tvrdil, že Ferdinand Peroutka napsal oslavný článek o Adolfu Hitlerovi. Vybral jsem z něj jen to, co by mohlo prezidentův názor potvrzovat nebo vyvracet.

Tomáš Krystlík: Z Peroutkova článku o Hitlerovi, o kterém se zmínil Miloš Zeman
Foto: Archiv Slávky Peroutkové
Popisek: Ferdinand Peroutka
reklama

„Německá říše oslavila padesáté narozeniny svého Vůdce Adolfa Hitlera způsobem, který odpovídá všem oněm pronikavým úspěchům, jež tento muž za pouhých šest let své vlády svému národu přinesl. Jak dnes věci stojí, nemají Němci nikoho, koho by ve své Walhalle, ve své galerii národních hrdinů postavili výše.

Odčinil v rekordním čase většinu následků německé porážky před dvaceti lety; ze státu, o jehož mínění se versaillští vítězové po mnoho let jen nedosti upřímně a nedbale zajímali, učinil stát, do jehož hlavního města putují ministerští předsedové všech ostatních evropských států, považujíce jaksi za dost přirozené, že jim jest jíti za ním, ne jemu za nimi… odčiniv většinu následků poslední německé porážky, připojil na druhé straně Vůdce německé říše k ní území, jež k ní nepatřila po celý novověk; neuložil za to svému národu dosud žádnou větší oběť než ozbrojiti se, uskrovniti v některých vedlejších životních příjemnostech a ukázněně vyjít za jeho vedením; Adolf Hitler je získal, neobětovav vskutku kosti jediného německého vojáka; sám Bismarck, tento souhrn německé slávy a státní tvořivosti na konci 19. století, proti němu vypadá jako poněkud váhavá osobnost; všechno co se Němcům před deseti lety zdálo snem, učinil dnešní jejich Vůdce skutkem; nasytil velkými německou národní hrdost, utlačenou po světové válce; položiv připravený meč na západní hranici, zajistil si právo pořádat střední a východní Evropu po svém… zbavil západní mocnosti spojenců a vasalů v této části světa…“

Peroutka, Ferdinand: Dynamický život. Přítomnost 26. 4. 1939

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

7:37 Jan Urbach: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

Spolková kancléřka Angela Merkelová ostře kritizuje současné antisemitské incidenty v Německu. Prohl…