Tomio Okamura: Podivné vládní dilema. Poldu nebo deci vína?

16.03.2012 7:27 | Zprávy

Stát bude hromadně propouštět a snad téměř každý člověk si řekne - to je dost, třeba se zbavíme zbytečné byrokracie. Až 24 tisíc lidí má přijít o práci v rámci úspor. Zatím jediné konkrétní, co víme, je, že propuštěno má být až 3,5 tisíc policistů. Jejich vyhazovem ušetří stát necelé 2 miliardy korun. Zveřejnit tohle číslo byl nešťastný začátek. Ukazuje ne snahu šetřit, ale zmatek a nekoncepčnost.

Tomio Okamura: Podivné vládní dilema. Poldu nebo deci vína?
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Zdražení vína je nepředstavitelné

Je to pár týdnů, co vláda potopila návrh na zdanění vína. Jeho zdaněním by vydělal 2 miliardy korun. Ano, otázka dne zněla - buď bude láhev vína dražší o nějakých 7 korun anebo propustíme 3500 policistů na dlažbu. Odpověď byla jasná. Pro spravedlnost, danit víno se nelíbilo ani mnohým opozičním poslancům. Ostatně návrh pana ministra financí byl určitě symbolický - předem věděl, že návrh nemůže sněmovnou projít. Jenže ani pokus udělat dobrý dojem a prokázat dobrou vůli najít zdroje mimo škrty chudým nevyšel. Odhalil totiž pozoruhodné myšlenkové obraty a hodnoty poslanců a ministrů.  

Na dotaz České televize odpověděl přítel Petr Gazdík (TOP09) doslova: "Nedovedu si představit, že by jihomoravští vinaři byli zdanění a dovozová vína by nebyla zdaněná". Milý Petře, sdílím tvé nadšení pro moravská vína - vím však určitě, že když zdaníme víno, pak daň musí už z principu platit pro všechny stejně. Tzn. že o těch 7 korun by zdražila flaška nebo krabice z dovozu stejně jako české a moravské víno. U láhve za sto padesát to ani nepoznáš. Horší je to s krabicákem za 16 kaček. A pokud máš strach o malé vinaře - nikdo nebrání jim dát sníženou sazbu tak, jako ji mají malé pivovary. Donedávna byli výrobci do 1000 litrů ročně od daně osvobození - vlastně netuším, kdy zdanění vína ze zákona zmizelo. Proč a pro koho?

Ministr Karel Schwarzenberg rovnou upřímně prohlásil, že je "velký chlastač vina… a tak je proti. " (záznam má ČT). Myslím, že tenhle bonmot pan ministr řekl jen tak - stěží by miliardáři mohlo vadit pár korun na láhvi navíc. Důchodci, rodiny s dětmi, nezaměstnaní budou tak jako tak platit víc a o mnoho korun na daleko podstatnějších věcech než je alkohol a to kvůli dosavadní politice vlád. A tady je přece jádro pudla, proč vláda ztrácí důvěru, proč se všichni děsí jejich reforem. Jeden tu něco navrhne a druhý to zamítne, aniž by se pokusil o řádné, důvodné argumenty.
 Otázka, jestli zdanit víno, je principiální - stát zdaňuje spotřební daní tvrdý alkohol, líh a spotřební daní z obilí tj. z extraktu původní mladiny trestá i pivovarníky. Jen víno není zdaněno ani korunou.

Navzdory příchylnosti k vinařské Moravě musím říct, že pokud má tato země skutečně světový potenciál hrát někde první ligu, pak je to pivovarství. Včetně moravského - jedenáctka od Janáčka je chuťově o třídu bohatší, lepší než drtivá většina velkotovárních piv.

Už dnes je pro stát pivovarství výnosný segment - a to bez toho, aby pivovarské stát podporoval. Nelobbuji za to, aby pivovarští měli výhody - většina z nich dnes slušně prosperuje. O svou prosperitu se s námi ale dělí, a to ve stále větší míře. Myslím, že stejně tak i vinaři - velké firmy, co chrlí desetitisíce litrů vína ročně, nepotřebují zvláštní ochranu. A nikdo mi nevyprávějte o jižní Moravě - i moravský vinař se už naučil nakupovat levné hrozny nebo dokonce víno v zahraničí a prodávat v Čechách jako echt moravské. České a moravské pivovarství není jen pivo - je to taky moravský slad, chmel, technologie a strojírenské celky.

Stojí ti policajti za to?

Zaslechl jsem z mnoha úst slova, že policistů máme hodně. Jak kde. Srovnání se zahraničím nejsou možná - navzdory tomu, že je stále někdo vytahuje. Mnohé složky, které u nás spadají pod policii, jsou v jiných státech naprosto mimo celostátní či federální policii. A nejsou tak ve statistice policistů. Nevím, zda v nějakém kraji si někdy někdo postěžoval na přemíru policistů. A je taky jasné, že v okresním švýcarském, norském nebo finském městě možná stačí jeden ponocný s troubou u pasu. V mnohém českém městě chybí naopak specializovaná jednotka. I Praha a Středočeský kraj bojují s nedostatkem lidí. To není vina jen policie, ale je to fakt.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…