Unie herního průmyslu ČR: Zastupitelé nemohou vybírat, kdo může a nemůže v oboru loterií podnikat

27.11.2015 15:23

Stanovisko Unie herního průmyslu ČR (UHP ČR) k vyhlášce o regulaci loterií v Praze:

Unie herního průmyslu ČR: Zastupitelé nemohou vybírat, kdo může a nemůže v oboru loterií podnikat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty
reklama

Včerejší proces přijímání vyhlášky regulující loterie a jiné podobné hry v Praze porušil zásady právního státu. Zastupitelstvo hl. m. Prahy de facto zafungovalo jako licenční orgán, který vydává povolení k provozování hazardu v Praze.

Zastupitelé mají právo regulovat loterie z důvodu ochrany veřejného pořádku. Nemají ale právo vybírat, kdo může a nemůže v tomto oboru v Praze podnikat. Z průběhu zastupitelstva je jasné, že neproběhlo žádné hodnocení, jak konkrétní herna či casino dopadá na veřejný pořádek. V některých případech návrhy přímo z pléna řešily konkrétní provozovny, aniž by kdokoliv ze zastupitelů věděl, zda zdůvodnění návrhu je pravdivé. Jedná se tedy o čistě politické rozhodnutí, pro které chybí věcné podklady.
Důsledkem bude stamiliónový pokles daňového výnosu z loterií pro Prahu a zároveň šíření černého hazardu, který částečně nahradí segment dříve legálních heren.
V rozporu se zásadou podnikatelské jistoty, kterou chrání i rozhodovací praxe ESD, není ve vyhlášce téměř žádná přechodná doba, která by umožnila podnikatelům řešit vztahy k zaměstnancům či vztahy k nemovitostem, kde živnost provozují. Není umožněn ani doběh existujících platných povolení vydaných Ministerstvem financí ČR.

Vyhláška je s vysokou pravděpodobností v rozporu s ochranou hospodářské soutěže, protože zakládá uzavřený trh pro náhodně vybrané podnikatele, kam nemůžou další soutěžitelé vstoupit.

Tiskový servis Unie herního průmyslu ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Daně, a co za ně

19:54 Zbyněk Fiala: Daně, a co za ně

Na zrušení superhrubé mzdy jsou důležité dvě věci: struktura českých daní se ocitla pod tlakem a da…