Václav Klaus: Předštědrodenní páteční glosa

23.12.2022 12:11 | Glosa

Páteční glosy Václava Klause

Václav Klaus: Předštědrodenní páteční glosa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Dnes by se možná hodilo i touto glosou přispět k vytváření velebné a poklidné vánoční atmosféry a nikoho nepošťuchovat. Ale to by nebyla glosa. K pěkné předvánoční atmosféře se pokouším přispět svým štědrodenním komentářem na rádiu Frekvence 1.

Dnes se musím vrátit do reality našich dnů. Vláda ve středu schválila zvýšení minimální mzdy o 1100,-Kč. Je třeba dodat, že to nebylo rozhodnutí, které bylo schváleno na tripartitě. Odboráři chtěli zvýšení větší, zaměstnavatelé menší. Považuji vládou schválené zvýšení za riskantní. Základním cílem dnešního souboje s inflací je přece přeseknutí všech nebezpečných inflačních spirál, v tomto případě spirály ceny-mzdy-ceny. Ekonomové by měli říci, že toto předvánoční rozhodnutí vlády nenapomáhá tomuto, tolik potřebnému cíli.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45030 lidí

Přišla také zpráva, že podle rozhodnutí londýnského soudu (zdůrazňuji „londýnského“, tedy nikoli bruselského či pražského) Británie porušuje dohodu o vystoupení z Evropské unie. Pátá kolona v Británii se nenechá, zdá se, ničím zastrašit. Brexit proběhl. Suverénní země Velká Británie proto chce, aby občané EU museli žádat o právo žít a pracovat v této jejich zemi. Je na tom něco špatného? Nežijí londýnští soudci nejen v komunitě nesouhlasících s výsledky britského referenda konaného před více než šesti lety, ale i v komunitě progresivistických kosmopolitů, kteří si myslí, že mají automaticky nárok žít kdekoli? Že chtějí žít „anywhere“, aniž by respektovali, že je nejdříve třeba žít „somewhere“, jak řekl před řadou let jeden významný britský myslitel.

Evropská unie ústy Evropské komise vyhrožuje Maďarsku, že mu kvůli údajné korupci v Maďarsku sníží poskytování prostředků z evropských fondů. Nemohu si odpustit poznámku, kterou uplatňuji u nás doma a kterou by se mělo odvážit vyslovit i Maďarsko, že žádné tzv. evropské peníze nechtějí. Stejně jsou to peníze velmi sporné, protože se smí používat jen na financování projektů, které se líbí úředníkům Evropské unie.

Máme s tím velké a nedobré zkušenosti. Úžasné je i to, že při své návštěvě Maďarska školí prezidentský kandidát Pavel Maďarsko o korupci. Školí Orbána, který již za komunismu byl jedním z vůdců demokratické opozice a v roce 1989, tedy v roce, kdy byl pan generál školen na rozvědčíka proti zlým imperialistům, pronesl v Budapešti slavný protikomunistický projev. Ten poslouchaly statisíce lidí. Mluví-li se o korupci, nezapomínejme na kauzu řecké místopředsedkyně Evropského parlamentu. Co takhle přestat posílat české peníze do Bruselu?

Ale teď by to chtělo něco předvánočního. Nenechme si Vánoce progresivisty a multikulturalisty vzít.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Dobrý den, pane Juchelko. Zajímá mě jedna věc. máte nějaký plán, jak zvýšit životní úroveň občanů ČR?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pohřební řeči k Ukrajině

15:49 Jiří Paroubek: Pohřební řeči k Ukrajině

Minulý čtvrtek jsem si pustil, tak jako každé ráno při cvičení, ČT24 a vyslechl jsem mj. vysvětlení …