Pan Kalousek uvedl, že „některé nevládní organizace podle něj 17. listopad zneužily. Volání po změně systému právě o 17. listopadu považuji za nestoudné“. Pan senátor tomu dodal korunu, když uvedl, že „Trošku mě děsily ty tři dámy, které mi připomínaly jiné výročí, a to výročí starší - studentských demonstrací v roce 1939. Když se podívám na dokumentární filmy o nástupu Adolfa Hitlera k moci, tak v prvních řadách byly vždy tyto fanatické ženy, které tam křičely Heil Hitler,“
Protože jsem byl u příprav všech demonstrací, které se uskutečnily v rámci spojenectví „Stop vládě“, mohu věrohodně prohlásit, že nikdo si nepřeje změnu demokratického systému ani „návrat ke komunistickému centralismu“ jak to nazval ministr Kalousek. Je to cílená manipulace, která má občany znejistět a snažit se je přesvědčit, že všechny ty iniciativy touží po zvratu současného systému. To je samozřejmě nesmysl.
Zásadní otázkou je, zda občané považují současnou vládu a její činy za legitimní. To není snaha o změnu systému, ale snaha o změnu stylu vládnutí, a to je zásadní rozdíl. Stačí si položit pár otázek a hned je zřejmé o co jde. Je opravdu legitimní, že vláda se opírá o podporu strany, která neprošla volbami? Obdobný problém tady byl v roce 1998 při vzniku Unie svobody. Tehdy se však všechny demokratické strany dohodly na předčasných volbách. Je legitimní přehlasovat nejtěsnější většinou veto prezidenta v důchodové reformě, když nejen drtivá většina občanů je proti, ale i řada odborníků? Je legitimní postupně privatizovat veřejný sektor, když většina občanů s tím nesouhlasí a denně pociťuje důsledky těchto kroků?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz