Václav Princ: Obžaloba současného politického systému v ČR

16.01.2013 15:30

Náš politický systém je na tom v roce 2013 hůře než v roce 1989.

Václav Princ: Obžaloba současného politického systému v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Princ, podnikatel

Rok 2012 ukázal, že občané ČR nejsou spokojeni se stavem politiky v ČR.  Jejich amatérsky organizované demonstrace v průběhu minulého roku snadno označil ministr financí Miroslav Kalousek a předseda vlády Petr Nečas za akce lůzy. Tyto akce, pořádané z části občanskými iniciativami a z části odboráři, nenechali klidným ani prezidenta Václava Klause, který se o nich zmínil ve svém novoročním projevu. Pravda je, že demonstrace neorganizují profesionálové a prakticky nestojí stát žádné peníze. Úspěch byl u nás založen ale jen na penězích. Kdo přijde na náměstí zadarmo, aby vyjádřil svůj názor, ten už musí mít k tomu vážný důvod.  Občané ČR byli 23 let uspokojováni tím, že láska a pravda zvítězí a dnes se pozastavují nad tím, že tomu tak není.

Náš současný politický systém selhal podobně, jako systém socialistický s tím rozdílem, že jsme v roce 1989 neměli prakticky dluhy a socialismu jsme se snadno zbavili v „sametové revoluci“.  Dnes se už rok nemůžeme zbavit současného poltického systému, přestože už 90% občanů nedůvěřuje současné vládě Petra Nečase a zdá se, že se to již nezmění. V roce 1989 jsme ještě měli peníze na důchody, vyváželi jsme do celého světa nejen výrobky našich průmyslových, strojírenských, sklářských a textilních podniků, ale i částečně zemědělství. Dnes máme již 2 biliony dluhů, na důchody si půjčujeme, každý rok je státní rozpočet v deficitu 100 miliard korun a my už nemáme snad ani na splácení 90 miliard korun  úroků a na vysoké platy naší rozbujelé administrativy. Proto musíme zvyšovat občanům daně a tím postihnout hlavně poctivé plátce daní, protože neumíme vybírat daně od velkých podnikatelů a nadnárodních firem.  Zatímco jsme v roce 1989 kritizovali přílišnou nivelizaci mezd a plánování, dnes máme problém zcela jiný. Někdo vydělává miliony a nikdo neví jak, dlouhodobá koncepce rozvoje národního hospodářství není žádná. Dříve jsme nevěděli příliš o bezdomovcích, užívali jsme si půjček bezúročných, dokonce nevratných. Dnes máme zkušenosti s exekutory, s půjčkami s vysokými úroky, s tuneláři, podvodníky a zloději všeho druhu.  Toto negativní hodnocení se nezastaví ani před dveřmi parlamentu nebo vlády.   Naopak. Tam všechno po roce 1989 začalo.

Konečně začíná v roce 2012/13 více lidí přemýšlet o tom, v čem je problém.  Mnoho lidí sdílí názor, že problém je v politickém systému. Veřejně se šíří hlasy, že za současný stav ekonomiky a poklesu morálky mohou politické strany. Když v roce 1989 předal první tajemník ÚV KSČ a prezident republiky Gustáv Husák moc do rukou disidentů, tak jsme všichni byli toho názoru, že za zhroucení poltického systému jedné strany je vinna KSČ.  Kdo dnes zodpovídá za to, že se hroutí současný poltický systém?

Jaký máme politický systém?  Je to skutečně demokracie, kterou jsme si tolik v roce 1989 přáli?  Osobně se domnívám, že jsme tady po roce 1989 demokracii ještě neměli.  Problém současného politického systému není v tom, že neexistuje zatím jiný lepší a nikdo ho není schopen definovat. Problém je v tom, že současný politický systém neumíme kontrolovat, že tu není právní stát.  Vytvořili jsme pod vedením Václava Klause stát, který velmi rychle rozkradl průmysl, který tu za socialismu existoval a to zcela beztrestně.  Selhaly trestněprávní orgány. Na prvním místě je to Policie ČR, na druhém místě státní zastupitelství všech stupňů. No a na třetím místě i soudy.  Zrušíme proto Policii ČR, státní zastupitelství a soudy, jako někteří občané volají po zrušení politických stran?  Nepřijdou vám divné reformy Policie ČR od roku 1992, které prováděli pan exministra Jan Ruml, Jindřich Vodička, Stanislav Gross, Ivan Langr a Jan Kubice?  Nepřijdou vám divné politické tahanice o ministra vnitra, o ministra spravedlnosti nebo o policejního ředitele a vrchního státního zástupce, kterých jsme v minulých letech byli svědky? Jedná se o účelové politické hrátky, které mají jediný cíl. Jde jim o neodhalení skutečných příčin zadlužení tohoto státu, jeho rozkradení, likvidace státních podniků nad rámec zdravého rozumu.  Mají pravdu v tom, že soukromník je lepší hospodář než stát. Jenže toto pravdivé heslo nejde demagogicky vztahovat úplně na všechno. Kdybychom si nechali Komerční banku, Spořitelnu, a nechali jen možnost soukromým bankám vytvořit u nás své pobočky, tak bychom dnes nebyli bez příjmů do státní kasy. Kdybychom, neprivatizovali plzeňský pivovar Prazdroj, tak by dnes do státní kasy dával tento státní podnik miliardové zisky, které dostává stát od Budvaru.  Bylo by zajímavé vědět, kolik jde zisků z nadnárodních společností mimo Českou republiku. 

Jsem toho názoru, že o všech těchto otázkách se musí bavit odborníci, kteří nemají postranní úmysly.  Diskuse mezi občany se často potýkají s problémem kompetentnosti. Nesmyslné návrhy a demagogie, primitivní antikomunismus jen brání racionálnímu řešení současného problému stejně, jako mu bude z pochopitelného důvodu bránit Václav Klaus, Miroslav Kalousek a jeho stranický předseda  Karel Schwarzenberg.  Oni se s tímto názorem určitě neztotožní a to je pro mě dobrá zpráva.  Myslím si, že pokud chceme napravit současný politický systém, musíme začít s nápravou u Policie ČR a u soustavy státních zastupitelství. Dejme jim podporu a nenechme je pod vlivem politiků. Dokažme si, že v právním státu skutečně platí, že trestněprávní orgány a soudy jsou ale opravdu nezávislé. Zatím to není pravda, a proto máme problém, kterému už otevřeně říkáme selhání demokracie. Ve čtvrtek 17. 01. 2013 budou poslanci hlasovat v 10.00 hodin o důvěře vládě.  Pokud poslanci ctí, že jsou volení lidmi a těm se zodpovídají, tak bude 90% poslanců hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase.

České Budějovice, 16.1.2012, Václav Princ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Eurozóna venku z recese

9:34 Petr Dufek: Eurozóna venku z recese

Zatímco předběžné výsledky české ekonomiky za druhé čtvrtletí v podstatě zklamaly, výkon ekonomik ze…