Václav Vlk: Cílem státního zastupitelství a policie nesmí být sebeprezentace

15.06.2013 13:51

Předpokládám od čtenářů tohoto serveru vyšší míru inteligence a proto se v souvislosti s monster akcí označovanou jako zásah na lobbisty a politiky pokusím věnovat tomu, co je méně samozřejmé, nebo lépe řečeno méně zřejmé, ale odhaluje zjevnou chybu v jednání policie a státního zastupitelství.

Václav Vlk: Cílem státního zastupitelství a policie nesmí být sebeprezentace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah, ilustrační foto

Chybu, která nemá povahu jednorázového porušení a která je chybou systémovou. Chybu, která má kořeny v přebujelém socialistickém uvažování o výkonech státní správy. Krátce na tomto místě předestřu, že dosavadní zásah obvinění , způsob veřejné prezentace a celý výkon policie i státního zastupitelství, považuji za špatný, ne-li zrůdný.
 
Ovšem s chladnou hlavou je potřeba se pustit do analýzy, kterou v podstatě v hrubých rysech načrtl, a to bez jakéhokoliv priorativního nádechu současný génius české politiky ministr financí Miroslav Kalousek. Když komentoval probíhající zásah policejních orgánů, tak zmínil příhodu, která se týkala přímo jeho, situaci, v níž sedm policistů v čele s podplukovníkem, samozřejmě ozbrojených a v civilu, dorazilo na ministerstvo financí, kde provedlo nejzásadnější policejní operaci – okopírování si jednoho listinného dokumentu. Když Miroslav Kalousek odtušil, že se jedná o nejdražší poštu na světě, měl hlubokou pravdu. Poukázal správně na neefektivní policii a její výkony řízení byrokratickou metodou sovětského typu, kde efektivní tým nahrazuje masa. Místo uvážlivého postupu, používání velké míry lidských zdrojů. Nasnadě je tedy plýtvání státními penězi, malá efektivita postupu, potřeba soustředit se na zaměstnání osob, které zaměstnávám, tedy vytváření práce na úkor soustředění se na plnění úkolu pro který policie je. Mnohem závažnější výtku vyslovil před dvěma týdny ještě v době, kdy o dnešní aféře nebylo ani vidu či slechu, tehdy kritizoval vrcholné představitele policie, a mířil přitom právě na šéfa útvaru boje s organizovaným zločinem pana Šlachtu. Pozastavil se nad tím, že policejní akce na něj působí primárně jako sebeprezentace dotčených policistů a nikoliv jako práce úředníka, který by měl sloužit sám, správně připomněl, že popularita, jak sebekriticky dodal, aktuální nepopularita, tedy zrcadlení vztahů k veřejnosti, je výsadou a doménou politiků. Politici mají být oblíbení, či neoblíbení, volení nebo u voleb propadat, rozhodně tak však nemají působit vrcholní představitelé policie.

Do výkonu státní správy se dostal prvek oblíbenosti  u veřejnosti v míře, která je nepřípustná, vyhovující nejnižšími lidskému pudu, že za všechno můžou ti nahoře, ti špatní politici. Ano, i já si myslím, že značná část naší politické reprezentace je spolek hodný z intelektuálního hlediska spíše do špatné komedie než na tvorbu zákonů a řízení země. Nicméně oni jsou volení politici, a volený politik je ten, kdo tvoří. Není tomu tak u státního úředníka, který má spravovat. Obávám se, že není třeba čekat až, absurdní aféra dnešních dnů dojde svého konce, je se třeba ptát už dnes a čím dál tím naléhavěji, jak se řeší efektivita, zdali neslouží akce policie k sebeprosazování její popularity. No a na závěr moje myšlenka, kterou jsem již několikrát vyjádřil ohledně korupce v politice, nepřípustná  je taková, korupce, kterou dojde k obohacení jednotlivce, který si ukradne ze svého to, co veřejné jest, pouze a výlučně pro svoje. Všechno ostatní je politický handl, který má sice úroveň veksláckého obchodování z osmdesátých let, ale je to politika, tak jak politika politikou byla a je. V ní je i „malá domů“ přípustná, směřuje-li alespoň minimálně k zájmům celku. Hlavně však hodnocení přísluší voličům a nikoliv orgánům činným v trestním řízení. 

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…